This is Lite Plone Theme
Налазите се овде: Почетак Претраживање индикатора Индикатори 10. Привредни и друштвени потенцијали и активности од значаја за животну средину

10. Привредни и друштвени потенцијали и активности од значаја за животну средину

Назив индикатора:

Систем управљања заштитом животне средине

Категорија индикатора:

Реакције друштва - Р

Тематска целина:

10. Привредни и друштвени потенцијали и активности од значаја за животну средину

Код српски:

НЛИ 10.60

Код ЕУ:

SCP 033 - Number of organisations with registered environmental management systems according to EMAS and ISO 14001

Дефиниција индикатора:

Индикатор прати развој система управљања заштитом животне средине. Приказује кретање издавања сертификата за стандард СРПС ИСО 14001 и ЕМАС шему предузећима у Републици Србији. Такође, ради поређења, прати се и број преузећа која поседују сертификате за ИСО 14001 и ЕМАС у европским државама. Поред ових механизама за унапређење управљања заштитом животне средине, индикатор приказује и број предузећа која су увела чистију производњу и предузећа којима су додељене лиценце за Еко знак.

Подиндикатори:

  1. Број предузећа са сертификатима ИСО 14001 (за Србију и европске државе);
  2. Број предузећа која су увела систем ЕМАС(за Србију и европске државе).
  3. Број предузећа која су увела чистију производњу
  4. Број предузећа којима су додељене лиценце за Еко знак.

Период индикатора:

2016

Кључна порука:

  • У 2015. години 1.120 предузећа имало је важеће ISO 14001 сертификате, што је 24 % више у односу на 2014. годину;
  • Потпуна примена EMAS система могућа је само од момента пуноправног чланства у ЕУ.
  • У 2016. години у пројекат чистије производње укључено је нових 18 предузећа, а досадашњи резултати указују на значајне уштеде природних ресурса и смањење емисија CO2.
  • У 2016. години право да користе Еко знак Републике Србије имају четири компаније за десет производа.

Оцена:

Подиндикатор 1: Број предузећа са сертификатима ИСО 14001

Број ISO 14001 сертификата је у сталном порасту, а у 2015. години било је 1.120 важећих сертификата (Слика 1). У односу на 2014. годину, број сертификата у Републици Србији повећан је за 24,3 %, док је у Европи повећан за 0,6 % (Слика 1). Према истраживањима Међународне организације за стандардизацију, постоје значајне разлике међу државама у броју издатих сертификата за стандард ISO 14001 (Слика 2).

Подиндикатор 2: Број предузећа која су увела систем ЕМАС

За спровођење EMAS система успостављен је правни оквир, што ствара могућност да српске организације постану EMAS регистроване кроз механизам „EMAS GLOBAL” и „THIRD COUNTRY REGISTRATION”. До данас у Републици Србији не постоји ни једна EMAS регистрована компанија. За сада постоје три компаније које су припремљене за EMAS регистрацију и очекује се подношење њихове пријаве у 2017. години. Потпуна примена могућа је само од момента када Република Србија постане пуноправна чланица ЕУ.

Подиндикатор 3: Број предузећа која су увела чистију производњу

Центар за чистију производњу уз подршку Министарства пољопривреде и заштите животне средине спроводи Акциони план Стратегије увођења чистије производње у Републици Србији („Службени гласник РС”, број 17/09). У програму Чистија производња је до сада (2006-2016. година) укупно учествовало 95 компанија са око 50.000 запослених и обучено је 70 националних експерата. Компаније су различитих величина и делатности. (Слика 3)

Програм чистије производње у 2016. години реализован је кроз пројекте: „Inclusive and low carbon production (ILCP) and Chemical Leasing in meat and dairy value chains in the Republic of Serbia”, „Competitiveness through Cleaner Production”, „Правилно руковање и коначно одлагање ПЦБ”, „Имплементација IPPC/IE директиве у постројењима за интензиван узгој живине и свиња”.

Прелиминарни резултати „Competitiveness through Cleaner Production” пројекта показују да би се, уз период повраћаја инвестиција мањим од 2 године, могле постићи следеће уштеде:

1)     Смањење потрошње електричне енергије за 824 МWh/год.

2)     Смањење потрошње лож уља за 11.500 l/год.

3)     Смањење потрошње воде за 445 m³/год.

4)     Смањење емисијe CО2 за 657 t/год.

Подиндикатор 4: Број предузећа којима су додељене лиценце за Еко знак

У поступку еко означавања националним Еко знаком користе се исте групе производа и исти критеријуми као за европски Еко знак (EU Ecolabel), чиме је створена инфраструктура за доделу европског Еко знака у моменту придруживања ЕУ. Потпуна примена, односно издавање „ЕУ Цвета” могуће је тек од момента када Република Србија постане пуноправна чланица ЕУ.

Током 2016. године додељена су и обновљена права на коришћење Еко знака Републике Србије за 7 производа (група производа), за 3 компаније, тако да у 2016. години право да користе Еко знак Републике Србије имају четири компаније за десет својих производа. (Слика 4).

Према подацима Европске Комисије, број сертификата у ЕУ државама је веома различит, а смањен је укупан број лиценци у односу на прошлу годину за 1,6 % (Слика 5).


Слика 1. Број ISO 14001 сертификата у Републици Србији и стопа раста броја сертификата ISO 14001 у Републици Србији и Европи


Слика 2.. Дистрибуција ISO 14001 сертификата 2015. године у Европи


Слика 3. Број предузећа која су увела чистију производњу у Републици Србији


Слика 4. Број сертификата за Еко знак у Републици у Србији


Слика 5. Број сертификата за Еко знак у ЕУ по државама у 2016. години

Коментар:

Подиндикатор 1: Број предузећа са сертификатима ИСО 14001

Међународни стандард ISO 14001 дефинише захтеве за управљање заштитом животне средине и тичe се систeмa мeнaџмeнтa у oргaнизaциjи, односно целог процеса производње, a нe прoизвoдa. Сертификација ISO 14001 је промовисана као добровољна мера.

Подиндикатор 2: Број предузећа која су увела систем ЕМАС

EMAS (Eco-Management and Audit Scheme) прeдстaвљa добровољни програм за менаџмент зaштитoм живoтнe срeдинe, кojи oмoгућaвa организацијама дa региструју свoj систeм упрaвљaњa зaштитoм живoтнe срeдинe у складу са одговарајућом Уредбом Европског парламента и Савета. EMAS сaдржи у сeби свe зaхтeвe ISO 14001 стaндaрдa, кao и дoдaтнe зaхтeвe.

Подиндикатор 3: Број предузећа која су увела чистију производњу

Чистија производња подразумева ефикасније коришћење сировина и енергије, смањење емисија и настајања отпада. Чистија производња је превентивна стратегија заштите животне средине која се примењује на процесе, производе и услуге да:

1)            Повећа укупну ефикасност и продуктивност;

2)            Побољша могућности пословања;

3)            Смањи ризик по здравље људи и животну средину.

Подиндикатор 4: Број предузећа којима су додељене лиценце за Еко знак

ЕУ Еко знак помаже да се идентификују производи и услуге који имају смањен утицај на животну средину током животног циклуса, од екстракције сировина, преко производње и употребе, до одлагања отпада. ЕУ Еко знак је добровољна ознака, која промовише квалитет животне средине.

Методологија индикатора:

Meтoдoлoгиja зa oбрaчун индикaтoрa

  • Основни подаци за стандард ИСО 14001, преузимају се из Међународне организације за стандардизацију (ИСО), по годинама, и обрачунавају за потребе индикатора.
  • Подаци и информације за ЕМАС сертификат, преузимају се из Министарства надлежног за заштиту животне средине.
  • Подаци за чистију производњу преузимају се из Центра за чистију производњу и Министарства надлежног за заштиту животне средине.
  • Подаци за Еко знак преузимају се из Министарства надлежног за заштиту животне средине, Европске комисије и Еуростат-а, по годинама, и обрачунавају за потребе индикатора.

Аутор:

SEPA

Повезани индикатори: