This is Lite Plone Theme
Налазите се овде: Почетак Претраживање индикатора Индикатори 8. Шумарство, лов и риболов

8. Шумарство, лов и риболов

Назив индикатора:

Шумске врсте

Категорија индикатора:

Стање - С

Тематска целина:

8. Шумарство, лов и риболов

Код српски:

НЛИ 8.44

Код ЕУ:

Нема еквивалент

Дефиниција индикатора:

Индикатор описује биљне и животињске врсте присутне у шумским екосистемима и трендови промена популација и обраслих површина.

Подиндикатори:

1. Листа флоре и фауне. Списак врста флоре и фауне у шумским екосистемима.

2. Врсте дрвећа по броју стабала. Списак врста и број стабала у шумама.

3. Шумске састојине према врсти. Површина шума према доминантним врстама.

4. Мешавина врста дрвећа. Површина шума класификована према врстама дрвећа и типу шуме. Списак врста по састојинама и обрасла површина.

5. Интродуковане врсте дрвећа. Површина шума и шумског земљишта предоминантно насељена интродукованим и/или инвазивним врстама дрвећа. Списак врста.

6. Број заштићених/угрожених/ кључних и доминантних врста. Списак врста према Националној инвентури шума и категорија угрожености према IUCN 2004. Број заштићених шумских врста класификованих према IUCN класификацији у односу на укупан број шумских врста. Списак врста и обрасла површина шума односно површина заједница и/или састојинска површина.

7. Тренд популације селекционисаних врста птица и лептирова шумских станишта. Динамика бројности популација селекционисаних врста птица и лептирова према

експертским и административним листама.

Период индикатора:

2013

Кључна порука:

  • Приликом пописа дебљинских састојина регистровано је 78 врста дрвећа
  • У шумама Србије налази се око 2 115 000 000 стабала са просечном бројношћу од око 940 стабала по хектару

Оцена:

Националном Инвентуром шума Србије установљено је 49 врста дрвећа, при чему доминирају лишћарске врсте (40) у односу на четинарске (9). Према детаљнијој анализи, приликом пописа дебљинских састојина регистровано је 78 врста дрвећа. Најзаступљенија врста је свакако буква која по бројности стабала обухвата 20,6 % дрвећа, али према дрвној запремини и запреминском прирасту учествује са преко 40% односно 30%. Број најчешће коришћених врста дрвећа креће се од 10 до 14.

 

Према подацима НИШ у шумама Србије налази се око 2 115 000 000 стабала са просечном бројношћу од око 940 стабала по хектару. Број стабала у лишћарским шумама је 986 по хектару, док је број стабала у четинарским шумама 937 по хехтару.

 

У шумама Србије доминира буква (Fagus sp.) која у укупној запремини учествује са 40,5%, а у запреминском прирасту са 30,6%, потом цер (Quercus cerris) са 13,0% учешћа у запремини и 11,4% у запреминском прирасту, китњак (Quercus petraea)са 5,9% учешћа у запремини и 6,1% у прирасту, сладун (Quercus frainetto)са 5,8% учешћа у запремини и 5,7% у запреминском прирасту, граб (Carpinus betulus) са 4,2% учешћа у запремини и 3,7% у запреминском прирасту, багрем (Robinia pseudoacacia) са 3,1% учешћа у запремини и 5,7% у прирасту, лужњак (Quercus robur) са 2,5% учешћа у запремини и 1,7% у прирасту и пољски јасен (Fraxinus angustifolia) са 1,6% учешћа у запремини и 1,7% у текућем запреминском прирасту. Од четинарских врста најзаступљенија је смрча (Picea abies) чије учешће у запремини износи 5,2%, а у запреминском прирасту 6,7%, црни и бели бор (Pinus niger P. sylvatica) учествују у укупној запремини са 4,5%, а у запреминском прирасту са 9,8%, док је јела (Abies alba) присутна у запремини са 2,3%, а у запреминском прирасту са 2,2%.

 

Подиндикатор: Мешавина врста дрвећа

Диверзитет врста и динамика шумских екосистема зависи пре свега од мешавине врста дрвећа. Мултиспецијске шуме су углавном богатије у укупном биодиверзитету него моноспецпецијске шуме. Мада и многе природне шуме, као што су природне субалпске смрчеве шуме имају једну до две врсте.

Основни критеријум за одређивање мешовитости јесте процентуално учешће (по запремини) врста дрвећа у инвентурној јединици. Мешовитом састојином треба сматрати и ону састојину у којој друга или друге врста дрвећа не учествује са више од 25% у укупној запремини, али својим присуством по броју стабала значајно утичу на газдовање главном врстом дрвећа (нпр. код двоспратних састојина у којима се у другом спрату налазе стабла друге врсте дрвећа која су већином испод таксационе границе).

 

Подиндикатор: Интродуковане врсте дрвећа

Стране, не-домаће или алохтоне врсте дрвећа су из разних разлога унесене у шуме преко интензивног шумарства или хортикултуре. Својим еколошким параметрима (продукцијом дрвне масе, компетитивношћу и др.) ове врсте могу променити и динамику природних шумских екосистема и функционалност биодиверзитета. Неке од интродукованих врста могу постати проблематичне, инвазивне (према Конвенцији о биолошком диверзитету).

Од 68 врста дрвећа у шумама Србије, до сада је евидентирано 15 алохтоних врста (заједно са клоновима 27 врста) (Шуме и промена климе, 2007). Број интродукованих врста је сигурно далеко већи уколико би смо узели у обзир парковске и друге нешумске површине на којима се ове врсте гаје из декоративних или других разлога. У шумама су најзаступљеније алохтоне врсте, које су у исто време и инвазивне, багрем, багремац, кисело дрво и друге.

Багрем учествује у запремини са 3,1 %. Клонови еуроамеричких топола присутни су у запремини са 1,7%, а у запреминском прирасту са 3,7%. Остале врсте дрвећа имају учешће у наведени таксационим елементима 1 или мање од 1% и, у складу с тим, и њихова је одрживост у шумском фонду, односно положај у рангу обазривости у газдинском смислу. Укупна површина обрасла алохтоним врстама је око 250 000 ha. У целини гледано, иако је релативно учешће унешених врста у шумском фонду Србије значајно, њихово присуство не представља проблем стратешког карактера, уз неопходно истицање потребе контролисаног евентуалног ширења унешених и других врста у наше шуме.

 

Подиндикатор: Угрожене и заштићене врсте

 

Најзначајнији облик губитка биодиверзитета је губитак врста (флоре и фауне). Успоравање губитка врста изазваног антропогеним факторима је кључни услов очувања биодиверзитета. Промене популација шумских вртса такође могу указати на промене виталних функција шумских екосистема. Већина угрожених врста је ограничена на ареал у појединим земљама. Исто тако овај индикатор има валику важност у спровођењу стратегије одрживог развоја на националном нивоу.

 

Према IUCN-категоризацији врсте су критично угрожене ако постоји изузетно висок ризик њиховог нестајања у дивљини у скорој будућности. Анализа у појединостима показује да су од укупног броја врста 12 ретке и угрожене, 5 ретке, 9 реликтне, 6 ендемичне и 6 под ризиком. Однос према наведеним врстама и стаништима на којима се налазе у планском, а тиме и управљачком смислу, мора бити крајње обазрив и одмерен, у складу са позицијом коју у социјалном смислу заузимају у оквиру конкретних шумских екосистема. Статус им мора бити утврђен и законским актима којима се у најширем обухвату одређује политика односа према шуми и одрживом коришћењу укупних потенцијала шума у шумским подручјима.

У хектарима (ha). Тренд промене површина, броја врста. Број или проценат (%), листа врста.


Слика 1. Врсте дрвећа према броју стабала


Слика 2. Врсте дрвећа према запремини


Слика 3. Број врста дрвећа у шумама.


Слика 4.

Методологија индикатора:

Методологија Националне инвентуре шума (UNECE/FAO критеријуми). IUCN (Red List) према критеријумима дефинисаним 2004. EEA методологија пребројавања популација лептирова и птица

Аутор:

SEPA

Повезани индикатори: