This is Lite Plone Theme
Налазите се овде: Почетак Претраживање индикатора Индикатори 8. Шумарство, лов и риболов

8. Шумарство, лов и риболов

Назив индикатора:

Динамика популација главних ловних врста

Категорија индикатора:

Стање - С

Тематска целина:

8. Шумарство, лов и риболов

Код српски:

НЛИ 8.50

Код ЕУ:

Нема еквивалент

Дефиниција индикатора:

Опис броја и структуре популација главних ловних врста током ловне године. У анализу тренда бројности популације улазе врсте које су под најачим притиском ловства (јелен, дивља свиња, срна, зец, фазан...).

Подиндикатори:

1. Број и структура матичног јата. Бројност и структура популације матичног јата по ловним врстама.

2. Бројност пред лов. Процењена бројност популација ловних врста пред лов.

3. Бројност на крају ловне године. Процењена бројност популација ловних врста на крају ловне године.

4. Број угинулих јединки. Број угинулих и/или несталих јединки.

Период индикатора:

2013

Кључна порука:

  • Бројност главних ловних врста не повећава се у складу са планским документима и принципима одрживог коришћења природних богатстава. Бројност црне, дивље свиње и зеца је у порасту. Бројност фазана и препелице се смањује.
  • Постојећи подаци нису поуздани.
  • Правилником о Катастру ловишта и Централној бази података („Службени гласник РС“, број 40/12) у складу са Законом о дивљачи и ловству („Службени гласник РС“, број 18/10), биће успостављен трајни мониторинг ловства.

Оцена:

Тренд бројности ловне дивљачи у последњих пет година указује на смањење бројности најзначајнијих ловних врста, пре свега ситне дивљачи. Према подацима Управе за шуме пораст бројности срне, дивље свиње и зеца током 2012. године креће се у опсегу 12-30 % у односу на 2011. годину. Бројност фазана и препелице се смањује у опсегу 10-12 %. Бројност популација главних ловних врста није задовољавајућ јер је испод нивоа примене ниских стопа реалног прираста, губитака и одстрела, како је предвиђено планским документима.

 

Иако процена популације дивље свиње показује стабилност у последњих неколико година и она није у задовољаваљућем статусу у односу на принцип одрживог коришћења. Популације фазана и препелице су у опадању. Важно је нагласити да ни за једну врсту није испуњен пораст бројности у складу са применом ниских стопа реалног прираста, губитака и одстрела, како би се омогућило одрживо коришћење.

 

Бројност популације вука процењена је на око 1400 јединки и то највише на подручју Региона Јужне и Источне Србије (око 1000) . У региону Војводине процењена бројност популације креце се око 25 јединки. На подручју Војводине вук је у режиму трајне заштите, док на подручју Централне Србије у режиму ловостаја.

Број јединки према полу, старости, трофејности...


Слика 1. Тренд бројности главних ловних врста

Методологија индикатора:

Бројност се анализира према извештајима корисника ловних подручја. Корисници ловних подручја врше пребројавање и процењивање према Правилнику у складу са Законом о ловству и према одговарајућим најновијим методологијама у складу са научним искуствима

Аутор:

SEPA

Повезани индикатори: