This is Lite Plone Theme
Налазите се овде: Почетак Претраживање индикатора Индикатори 1. Ваздух и климатске промене

1. Ваздух и климатске промене

Назив индикатора:

Учесталост прекорачења дневних граничних вредности зa SO2, NO2, PM10, O3

Категорија индикатора:

Стање - С

Тематска целина:

1. Ваздух и климатске промене

Код српски:

НЛИ 1.1

Код ЕУ:

EEA CSI 004

Дефиниција индикатора:

Индикатор представља број дана у току године с дневним концентрацијама загађујућих материја - SO2, NO2, PM10, и O3 већим од прописане граничне вредности. Индикатор представља један од параметара којима се описује и оцењује стање квалитета ваздуха.

Период индикатора:

2014

Кључна порука:

Концентрације суспендованих честица и азот диоксида су доминантне загађујуће материје на подручју Републике Србије. У агломерацији Бор сумпор диоксид је доминантна загађујућа материје.

Оцена:

Категорије квалитета ваздуха: По  Закону о заштити ваздуха а према нивоу загађености, полазећи од прописаних граничних (ГВ)  и толерантних вредности (ТВ), на основу резултата мерења, утврђују се следеће категорије квалитета ваздуха:

1. прва категорија - чист или незнатно загађен ваздух где нису прекорачене ГВ нивоа загађености ни за једну загађујућу материју;

2. друга категорија - умерено загађен ваздух где су прекорачене ГВ   нивоа загађености за једну или више загађујућих материја, али нису прекорачене ТВ  ни једне загађујуће материје;

3. трећа категорија - прекомерно загађен ваздух где су прекорачене ТВ за једну или више загађујућих материја.

Категорије квалитета ваздуха се утврђују на основу годишњих концентрација загађујућих материја и представљају званичну оцену квалитета ваздуха.

 

Класе  квалитета ваздуха:

Интервал вредности концентрација загађујућих материја од чистог ваздуха до граничне вредности, ГВ, је широк интервал. Стога информација да се нека концентрација полутанта налази испод ГВ није увек довољно прецизна. Две концентрације које су мање од ГВ могу се међусобно разликовати тако да једна буде мања од доње границе оцењивања (ДГО) а друга већа од горње границе оцењивања (ГГО).

 

У Агенцији за заштиту животне средине је дефинисан Индекс квалитета ваздуха SAQI_11. У ознаци индекса SAQI_11, део ознаке "AQI" представља уобичајену ознаку за индекс квалитета ваздуха, "S" означава националну, српску, верзију, а "_11" указује на годину када је дефинисан и што је важније да је индекс квалитета ваздуха базиран на законској регулативи важећој у време дефинисања.

 

Индекс квалитета ваздуха SAQI_11 има 5 класа у зависности од вредности концентрација појединих загађујућих материја и то:

 

  • када није детектовано присуство загађујуће  материје или када је вредност концентрације загађујуће материје мања од ДГО  - ваздух је чист или ОДЛИЧАН,
  • када је вредност концентрације загађујуће материје већа од концентрације која представља ДГО али мања од ГГО  - квалитет ваздуха је ДОБАР,
  • када је вредност концентрације загађујуће материје већа од концентрације која представља ГГО  али није већа од  ГВ, - квалитет ваздуха је ПРИХВАТЉИВ,
  • када је концентрација загађујуће материје већа од ГВ али није већа од ТВ, - ваздух је ЗАГАЂЕН,
  • када је вредност концентрације загађуће материје већа од ТВ - ваздух је ЈАКО ЗАГАЂЕН,

 

Класе "ЗАГАЂЕН" и "ЈАКО ЗАГАЂЕН" се практично поклапају са другом и трећом категоријом квалитета ваздуха и бројчано репрезентују учесталост прекорачења ГВ.

Приказ учесталости прекорачења ГВ за више загађујућих материја, по агломерацијама, даје добру структурну оцену којом се добија информација о утицају појединих загађујућих материја на квалитет ваздуха,  чиме се долази до сазнања која је загађујућа материја доминантна.

У агломерацији Београд суспендоване честице PM10 су најчешће доприносиле јако загађеном ваздуху (9-31%), а затим азотдиоксид у само 4-6% случајева. У категорији загађеног ваздуха као узрочник доминирају PM10 и азотдиоксид, али се јавља и озон са учесталошћу 3-18%.

У агломерацији Нови Сад почев од 2011. године, изражен је опадајући тренд прекорачења дневних вредности свих параметара квалитета ваздуха.  Озон  се само спорадично појављује као узрочник лошег квалитета ваздуха.

У агломерацији Ниш ваздух је константно у периоду 2010-2014. био оптерећен присуством суспендованих честица РМ10 чије је прекорачење дневних граничних вредности (ГВ) у 2014. години забележено током 21% дана. Прекорачења РМ10 у целом периоду  имају негативан тренд, иако су она у 2014. нешто присутнија него 2013. Код осталих параметара забележен је опадајући тренд.

У агломерацији Бор доминантна су прекорачења сумпор диоксида уз присутан пораст честине прекорачења дневних ГВ од 2010.


Слика 1. Честина (%) појављивања класа квалитета ваздуха по индексу SAQI_11 у изабраним агломерацијама током периода 2010-2014. година

Коментар:

Суспендоване честице РМ10 и азот диоксид имали су доминантан утицај на квалитет ваздуха у Републици Србији током 2014. године.

У агломерацији Бор доминантна загађујућа материја био је сумпор диоксид са учесталошћу прекорачења дневних ГВ у 50% случајева.

Методологија индикатора:

Учесталост прекорачења дневних граничних вредности загађујућих материја се рачуна на основу података државне и локалних мрежа за праћење квалитета ваздуха из измерених просечних часовних, 24-часовних вредности концентрација, SO2, NO2, и PM10 и максималних осмочасовних вредности концентрација О3 иСО.

Ради свеобухватног приказа учесталост прекорачења дневних граничних вредности, основних загађујућих материја СО, SO2 , О3 , NO2, и PM10 , се приказује учесталошћу класа квалитета ваздуха по индексу SAQI_11 .

Аутор:

SEPA

Повезани индикатори:

http://www.eea.europa.eu/data-and-maps/indicators/exceedance-of-air-quality-limit-1/exceedance-of-air-quality-limit-5