This is Lite Plone Theme
Налазите се овде: Почетак Претраживање индикатора Индикатори 10. Привредни и друштвени потенцијали и активности од значаја за животну средину

10. Привредни и друштвени потенцијали и активности од значаја за животну средину

Назив индикатора:

Систем управљања заштитом животне средине

Категорија индикатора:

Реакције друштва - Р

Тематска целина:

10. Привредни и друштвени потенцијали и активности од значаја за животну средину

Код српски:

НЛИ 10.60

Код ЕУ:

SCP 033 - Number of organisations with registered environmental management systems according to EMAS and ISO 14001

Дефиниција индикатора:

Индикатор прати развој система управљања заштитом животне средине. Приказује кретање издавања сертификата за стандард СРПС ИСО 14001 и ЕМАС шему предузећима у Републици Србији. Такође, ради поређења, прати се и број преузећа која поседују сертификате за ISO 14001 и EMAS у европским државама. Поред ових механизама за унапређење управљања заштитом животне средине, индикатор приказује и број предузећа која су увела чистију производњу и предузећа којима су додељене лиценце за Еко знак.

Подиндикатори:

  1. Број предузећа са сертификатима ISO 14001 (за Србију и европске државе);
  2. Број предузећа која су увела систем EMAS (за Србију и европске државе);
  3. Број предузећа која су увела чистију производњу;
  4. Број предузећа којима су додељене лиценце за Еко знак;
  5. Спровођење мера управљања заштите животне средине у индустрији.

Период индикатора:

2018

Кључна порука:

  • У Србији је током 2017. године према стандарду ISO 14001 сертификовано укупно 887 организација, што је 22,1% мање у односу на 2016. годину
  • Потпуна примена EMAS система могућа је само од момента пуноправног чланства у ЕУ.
  • У 2017. години у пројекат чистије производње укључено је укупно 94 предузећа, а досадашњи резултати указују на значајне уштеде природних ресурса и смањење емисија CO2.
  • У 2018. години право да користе Еко знак Републике Србије имају три компаније за седам својих производа (група производа).
  • Пораст броја организација са сертификованим системима управљања заштитом животне средине указује да се компаније све више баве управљањем животном средином, чиме се смањују емисије загађујућих материја у ваздух, воду и тло, генерисање отпада и потрошња енергије и сировина.

Оцена:

Подиндикатор 1: Број предузећа са сертификатима ИСО 14001

Број ISO 14001   у 2017. години било је 887 важећих сертификата (Слика 1). У односу на 2016. годину, број сертификата у Републици Србији смањен  је за 22,1 %, док је у Европи смањен  за 6,3% (Слика 1), што је последица истицања лиценци или непријављивања нових сертификата. Према истраживањима Међународне организације за стандардизацију, постоје значајне разлике међу државама у броју издатих сертификата за стандард ISO 14001 (Слика 1).

Подиндикатор 2: Број предузећа која су увела систем ЕМАС

У 2018. години је рађено на Правилнику за EMAS у Републици Србији са водичем за укључивање компанија у систем. Усвајање правилника очекује се у првој половини 2018. године. За EMAS у Републици Србији успостављен је нови  правни оквир за спровођење. Тиме је омогућено спровођење Уредбе ЕК 1221/2009, 1893/2006, 196/2006 и Одлуке ЕК 2011/832/EУ, 2006/193/EК, 2017/1505/EУ што ствара могућност да организације из Србије постану EMAS регистроване кроз механизам „EMAS Global” и “Third Country Registration”.

До данас у Србији не постоји ни једна EMAS регистрована компанија. За сада постоје три компаније које су припремљена за EMAS регистрацију. Потпуна примена могућа је само од момента када Србија постане пуноправна чланица ЕУ.

Учешће у EMAS систему дозвољено је и организацијама које су лоциране ван Европске уније, што је за компаније које послују у Србији омогућено Законом о заштити животне средине (“Службени гласник РС”, број 135/2004, 36/2009).

Кроз IPA пројекат “Примена закона у областима контроле индустријског загађења, превенције хемијских удеса и успостављање EMAS система” оспособљени су Министарство заштите животне средине и Акредитационо тело Србије за спровођење својих надлежности у вези EMAS -а. Истим овим пројектом одабране су три компаније из различитих сектора, које су припремљене за улазак у EMAS.

Подиндикатор 3: Број предузећа која су увела чистију производњу

Центар за чистију производњу уз подршку Министарства пољопривреде и заштите животне средине спроводи Акциони план Стратегије увођења чистије производње у Републици Србији („Службени гласник РС”, број 17/09). У програму Чистија производња је до сада (2006-2017. година) укупно учествовало 94 компанија са око 50.000 запослених и обучено је 70 националних експерата. Компаније су различитих величина и делатности. (Слика 2 )

У 2017. години учешће у другој фази вишегодишњег пројекта пројекта “Inclusive and low carbon production (ILCP) and Chemical Leasing in meat and dairy value chains in the Republic of Serbia” наставило је 12 предузећа.

Укупни резултати пројеката увођења чистије производње у периоду 2006 - 2017. године, су:

- Просечне уштеде по компанији: 100.000 ЕУР/год.

- Просечно смањење потрошње воде: 50.000 m3/год.

- Просечно смањење потрошње ел. енергије: 500 МWh/год.

- Просечно смањење емисије CO2: 500 t/год.

У ове податке нису укључени резултати пројеката увођења чистије производње у IPPC постројењима Електропривреде Србије, јер збирни резултати не би дали реалну слику осталих малих и средњих предузећа.

Израду новог стратешког документа: „Програм увођења чистије производње у Републици Србији“ са Акционим планом, за период 2019-2021. године, спровело је Министарство заштите животне током 2018. године.

Подиндикатор 4: Број предузећа којима су додељене лиценце за Еко знак

У поступку еко означавања националним Еко знаком користе се исте групе производа и исти критеријуми као за европски Еко знак (EU Ecolabel). Идеја је да на тај начин створимо инфраструктуру како би смо у моменту придруживања ЕУ били у могућности да додељујемо европски Еко знак. Од тог момента Национални Еко знак Републике Србије могао би се развијати независно (за додатне групе производа и строжије критеријуме у оквиру постојећих група).

Еколошки знак Републике Србије је национална ознака за производе и услуге који имају мањи негативан утицај на животну средину од постојећих на тржишту. На еко знак право могу да стекну производи који су произведени на територији Републике Србије, ако испуњавају неопходне критеријуме (Правилник о ближим условима, критеријумима и поступку за добијање права на коришћење еколошког знака, елемената, изгледу и начину употребе еколошког знака за производе и услуге, “Службени гласник РС” број 49/2016). Групе производа за које се додељује еко знак Републике Србије, као и критеријуми на основу којих се знак додељује истоветни су као за “Цвет” – еко знак Европске уније. Ова подударност је учињена из разлога што је Србија у обавези да након придруживања ЕУ, буде у стању да компанијама додељује Еко-знак ЕУ.

У 2018.години право да користе Еко знак Републике Србије имају три компаније за седам својих производа (група производа) (Слика 3 ), као и 2017. године, , а то су ''Potisje Kanjiža'', ''Daj Daj'' Београд и ''Tarkett'' Бачка Паланка.  До смањења броја лиценци у односу на предходне године, дошло је услед необнављања лиценци које важе три године.

Према подацима Европске Комисије, постоје значајне разлике међу ЕУ државама у броју издатих сертификата (Слика 3).

Подиндикатор 5: Спровођење мера управљања заштитом животне средине у индустрији

Индустријски сектор осигурава много важних привредних и друштвених предности, од производа који су нам потребни до отварања радних места, те прихода од пореза. У периоду 2000-2018. године индустријска производња је повећана за 23,1 %, а учешће прерађивачке индустрије у бруто домаћем производу (БДП) 2017. године је износило 15,1 %  (Слика 4).

Међутим, индустријска постројења производе емисије гасова са ефектом стаклене баште и загађујућих материја у ваздух, воду и тло, генеришу отпад и велики су потрошач енергије и сировина. Највеће емисије загађујућих материја у ваздух индустријског сектора у 2017. години су биле емисије NMVOC од 67,8 Gg (Слика 5). Удео индустрије је 2018. године у производњи неопасног отпада 1,3%, а у производњи опасног отпада 10,3% (Слика 5). У потрошњи финалне енергије, сектор индустрије просечно учесвује са 28,6% (Слика 5).

У циљу спречавања и контроле загађивања предузећа треба да реконструишу или иновирају постојеће технолошке процесе, уведу најбоље доступне технике и најбоље праксе по животну средину. Те активности могу посредно да се прате мониторингом успостављања и спровођења мера управљања заштитом животне средине, које обухватају сертификацију Еко знака, ISO 14001 стандарда и EMAS регистрацију, као и спровођење Програма чистије производње.

Сертификовани системи управљања животном средином који се примењују у Републици Србији, промовисани су на међународном нивоу као добровољне мере. Поред тога што су корисни за животну средину, они су значајни и са економског аспекта за предузећа. Са једне стране јачају конкурентске позиције компаније, а са друге стране њихова призводња је у укупном билансу јефтинија, јер ефикасније користе сировине и енергију, а смањујући емисије и генерисање отпада мањи је износ накнада за загађивање животне средине.


Слика 1. Број ISO 14001 сертификата у Републици Србији и Дистрибуција ISO 14001 сертификата 2017. године у Европи


Слика 2. Број предузећа која су увела чистију производњу у Републици Србији


Слика 3. Број сертификата за Еко знак у Републици у Србији и Број сертификата за Еко знак у ЕУ по државама у 2018. години


Слика 4. Индустријска производња приказана кроз индекс 2000=100%


Слика 5. Учешће сектора индустрије у емисијама најзначајнијих полутаната у 2017, Удео сектора индустрије у настајању отпада 2018. године и Потрошња финалне енергије укупно у сектору индустрије

Коментар:

Подиндикатор 1: Број предузећа са сертификатима ИСО 14001

Међународни стандард ISO 14001 дефинише захтеве за управљање заштитом животне средине и тичe се систeмa мeнaџмeнтa у oргaнизaциjи, односно целог процеса производње, a нe прoизвoдa. Сертификација ISO 14001 је промовисана као добровољна мера.

Подиндикатор 2: Број предузећа која су увела систем ЕМАС

EMAS (Eco-Management and Audit Scheme) прeдстaвљa добровољни програм за менаџмент зaштитoм живoтнe срeдинe, кojи oмoгућaвa организацијама дa региструју свoj систeм упрaвљaњa зaштитoм живoтнe срeдинe у складу са одговарајућом Уредбом Европског парламента и Савета. EMAS сaдржи у сeби свe зaхтeвe ISO 14001 стaндaрдa, кao и дoдaтнe зaхтeвe.

Подиндикатор 3: Број предузећа која су увела чистију производњу

Чистија производња подразумева ефикасније коришћење сировина и енергије, смањење емисија и настајања отпада. Чистија производња је превентивна стратегија заштите животне средине која се примењује на процесе, производе и услуге да:

1)    Повећа укупну ефикасност и продуктивност;

2)    Побољша могућности пословања;

3)    Смањи ризик по здравље људи и животну средину.

Подиндикатор 4: Број предузећа којима су додељене лиценце за Еко знак

ЕУ Еко знак помаже да се идентификују производи и услуге који имају смањен утицај на животну средину током животног циклуса, од екстракције сировина, преко производње и употребе, до одлагања отпада. ЕУ Еко знак је добровољна ознака, која промовише квалитет животне средине.

Методологија индикатора:

  • Основни подаци за стандард ISO 14001, преузимају се из Међународне организације за стандардизацију (ISO), по годинама, и обрачунавају за потребе индикатора.
  • Подаци и информације за EMAS сертификат, преузимају се из Министарства надлежног за заштиту животне средине.
  • Подаци за чистију производњу преузимају се из Центра за чистију производњу и Министарства надлежног за заштиту животне средине.
  • Подаци за Еко знак преузимају се из Министарства надлежног за заштиту животне средине и Европске комисије, по годинама, и обрачунавају за потребе индикатора.

Аутор:

SEPA

Повезани индикатори: