This is Lite Plone Theme
Налазите се овде: Почетак Претраживање индикатора Индикатори 10. Привредни и друштвени потенцијали и активности од значаја за животну средину

10. Привредни и друштвени потенцијали и активности од значаја за животну средину

Назив индикатора:

Подручја под органском производњом

Категорија индикатора:

Реакције друштва - Р

Тематска целина:

10. Привредни и друштвени потенцијали и активности од значаја за животну средину

Код српски:

НЛИ 10.67

Код ЕУ:

EEA CSI 026

Дефиниција индикатора:

Индикатор показује трендове ширења подручја под органском пољопривредом и њихов удео у укупној пољопривредној производњи.

Подиндикатори:

1. Укупна површина под органском пољопривредом;

2. Удео површина под органском пољопривредом у укупној

пољопривредној површини.

Период индикатора:

2013

Кључна порука:

У 2013. години удео површине под органском производњом у односу на коришћену пољопривредну површину износи 0.24%, такође у 2013. години дошло је до повећања површине под органском производњом за 30% у односу на 2012. годину.

Оцена:

Према подацима Министарства пољопривреде и заштите животне средине укупна површина на којој су се  примењивале методе органске производње у 2013. години износе 8.228 ha, што је за 1.888 ha више у односу на 2012. годину. Ове површине обухватају површине које су у процесу конверзије и површине које имају органски статус.

 

На основу податка о заступљеним површинама под одређеним категоријама биљних култура које се гаје по принципу органске производње, у 2013. години највише су заступљене површине под пашњацима и ливадама (35%), житарицама (28%) и воћњацима (18%).

 

Произвођачима органских биљних производа, пружа се подршка у виду исплаћивања новчаних средстава. Према подацима Министарстав пољопривреде и заштите животне средине у 2013. години од укупно утрошених средстава највише су субвенционисане житарице са 42,22%, затим индустрисјко биље са 19,82% и крмно биље са 16,70%, док је на субвенционисање поврћа, лековитог и ароматично биље, воћа, грожђа и осталог утошено између 5-10% средстава.  Војводина предњачи у органској производњи, тако да од укупних средстава Војводини одлази 59,07%, а Србији 40,93% субвенција


Слиka 1. Површине на којима су примењене методе органске пољопривреде у периоду 2010-2013. године


Слика 2. Органска производња у 2013. години


Слика 3. Проценат утрошених субвенција по биљним категоријама

Коментар:

Имајући у виду природне ресурсе, повољне земљишне и климатске услове, биодиверзитет и релативно здраве агроекосистеме, може се рећи да у Србији постоје повољни услови за развој интегралне и органске производње. Србија нема развијен правни оквир којим се дефинише интегрална пољопривредна производња, али је препознат њен велики значај и потенцијал. Од 2006. године, након ступања на снагу Закона о органској производњи и органским производима и увођења подстицаја за развој органске производње, запажа се константан раст броја произвођача и површина на којима се примењују методе органске производње,.

Методологија индикатора:

Индикатор се израђује на основу података о укупној површини под

органском пољопривредном производњом и њиховог удела у укупној

пољопривредној површини и приказује се нумерички, табеларно и

графиконом као:

− удео подручја на којима се примењују методе органске

производње у односу на укупну пољопривредну површину у %;

− удео пољопривредних газдинстава које примењују методе

органске пољопривреде у односу на укупан број пољопривредних

газдинстава у %;

− удео додељених подстицаја за примену и развој метода органске

пољопривреде у укупном износу подстицаја у %.

Аутор:

SEPA

Повезани индикатори: