This is Lite Plone Theme
Vi ste ovdje: Početak Pretraživanje indikatora IndikatoriLat 10. Privredni i društveni potencijali i aktivnosti od značaja za životnu sredinu

10. Privredni i društveni potencijali i aktivnosti od značaja za životnu sredinu

Naziv indikatora:

Sistem upravljanja zaštitom životne sredine

Kategorija indikatora:

Reakcije društva - R

Tematska celina:

10. Privredni i društveni potencijali i aktivnosti od značaja za životnu sredinu

Kod srpski:

NLI 10.60

Kod EU:

SCP 033 - Number of organisations with registered environmental management systems according to EMAS and ISO 14001

Definicija indikatora:

Indikator prati razvoj sistema upravljanja zaštitom životne sredine. Prikazuje kretanje izdavanja sertifikata za standard SRPS ISO 14001 i EMAS šemu preduzećima u Republici Srbiji. Takođe, radi poređenja, prati se i broj preuzeća koja poseduju sertifikate za ISO 14001 i EMAS u evropskim državama. Pored ovih mehanizama za unapređenje upravljanja zaštitom životne sredine, indikator prikazuje i broj preduzeća koja su uvela čistiju proizvodnju i preduzeća kojima su dodeljene licence za Eko znak.

Podindikatori:

  1. Broj preduzeća sa sertifikatima ISO 14001 (za Srbiju i evropske države);
  2. Broj preduzeća koja su uvela sistem EMAS (za Srbiju i evropske države).
  3. Broj preduzeća koja su uvela čistiju proizvodnju
  4. Broj preduzeća kojima su dodeljene licence za Eko znak.

Period indikatora:

2017

Ključna poruka:

  • U 2016. godini 1.139 preduzeća imalo je važeće ISO 14001 sertifikate, što je 1,7% više u odnosu na 2015. godinu;
  • Potpuna primena EMAS sistema moguća je samo od momenta punopravnog članstva u EU.
  • U 2017. godini u projekat čistije proizvodnje uključeno je ukupno 94 preduzeća, a dosadašnji rezultati ukazuju na značajne uštede prirodnih resursa i smanjenje emisija CO2.
  • U 2017.godini pravo da koriste Eko znak Republike Srbije imaju tri kompanije za sedam svojih proizvoda (grupa proizvoda).

Оцена:

Podindikator 1: Broj preduzeća sa sertifikatima ISO 14001

Broj ISO 14001 sertifikata je u stalnom porastu, a u 2016. godini bilo je 1.139 važećih sertifikata (Slika 1). U odnosu na 2015. godinu, broj sertifikata u Republici Srbiji povećan je za 1,7%, dok je u Evropi povećan za 0,7% (Slika 1). Prema istraživanjima Međunarodne organizacije za standardizaciju, postoje značajne razlike među državama u broju izdatih sertifikata za standard ISO 14001 (Slika 2).

Podindikator 2: Broj preduzeća koja su uvela sistem EMAS

U 2017. godini je rađeno na Pravilniku za EMAS u Republici Srbiji sa vodičem za uključivanje kompanija u sistem. Usvajanje pravilnika očekuje se u prvoj polovini 2018. godine. Za EMAS u Republici Srbiji uspostavljen je novi  pravni okvir za sprovođenje. Time je omogućeno sprovođenje Uredbe EK 1221/2009, 1893/2006, 196/2006 i Odluke EK 2011/832/EU, 2006/193/EK, 2017/1505/EU što stvara mogućnost da organizacije iz Srbije postanu EMAS registrovane kroz mehanizam „EMAS Global” i “Third Country Registration”.

Do danas u Srbiji ne postoji ni jedna EMAS registrovana kompanija. Za sada postoje tri kompanije koje su pripremljena za EMAS registraciju. Potpuna primena moguća je samo od momenta kada Srbija postane punopravna članica EU.

Podindikator 3: Broj preduzeća koja su uvela čistiju proizvodnju

Centar za čistiju proizvodnju uz podršku Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine sprovodi Akcioni plan Strategije uvođenja čistije proizvodnje u Republici Srbiji („Službeni glasnik RS”, broj 17/09). U programu Čistija proizvodnja je do sada (2006-2017. godina) ukupno učestvovalo 94 kompanija sa oko 50.000 zaposlenih i obučeno je 70 nacionalnih eksperata. Kompanije su različitih veličina i delatnosti. (Slika 3)

U 2017. godini učešće u drugoj fazi višegodišnjeg projekta projekta “Inclusive and low carbon production (ILCP) and Chemical Leasing in meat and dairy value chains in the Republic of Serbia” nastavilo je 12 preduzeća.

Ukupni rezultati projekata uvođenja čistije proizvodnje u periodu 2006 - 2017. godine, su:

- Prosečne uštede po kompaniji: 100.000 EUR/god.

- Prosečno smanjenje potrošnje vode: 50.000 m3/god.

- Prosečno smanjenje potrošnje el. energije: 500 MWh/god.

- Prosečno smanjenje emisije CO2: 500 t/god.

U ove podatke nisu uključeni rezultati projekata uvođenja čistije proizvodnje u IPPC postrojenjima Elektroprivrede Srbije, jer zbirni rezultati ne bi dali realnu sliku ostalih malih i srednjih preduzeća.

Izrada nove (inoviranje prethodne) Strategije uvođenja čistije proizvodnje u Republici Srbiji, kao i definisanje novog akcionog plana za period 2019-2025. planirano je budžetom za 2018. godinu.

Podindikator 4: Broj preduzeća kojima su dodeljene licence za Eko znak

U postupku eko označavanja nacionalnim Eko znakom koriste se iste grupe proizvoda i isti kriterijumi kao za evropski Eko znak (EU Ecolabel). Ideja je da na taj način stvorimo infrastrukturu kako bi smo u momentu pridruživanja EU bili u mogućnosti da dodeljujemo evropski Eko znak. Od tog momenta Nacionalni Eko znak Republike Srbije mogao bi se razvijati nezavisno (za dodatne grupe proizvoda i strožije kriterijume u okviru postojećih grupa).

Potpuna primena, odnosno izdavanje „Cveta EU“ moguće je tek od momenta kada Srbija postane punopravna članica EU.

U 2017. godini pravo da koriste Eko znak Republike Srbije imaju tri kompanije za sedam svojih proizvoda (grupa proizvoda). (Slika 4), a u odnosu na 2016. godinu, broj sertifikata povećan je za 1,7%.

Prema podacima Evropske Komisije, ukupan broj sertifikata za Eko znak u EU državama u odnosu na prošlu godinu povećan je za 6,6%, a postoje značajne razlike među EU državama u broju izdatih sertifikata (Slika 5).


Slika 1. Broj ISO 14001 sertifikata u Republici Srbiji i stopa rasta broja sertifikata ISO 14001 u Republici Srbiji i Evropi


Slika 2.. Distribucija ISO 14001 sertifikata 2016. godine u Evropi


Slika 3. Broj preduzeća koja su uvela čistiju proizvodnju u Republici Srbiji


Slika 4. Broj sertifikata za Eko znak u Republici u Srbiji


Slika 5. Broj sertifikata za Eko znak u EU po državama u 2017. godini

Komentar:

Podindikator 1: Broj preduzeća sa sertifikatima ISO 14001

Međunarodni standard ISO 14001 definiše zahteve za upravljanje zaštitom životne sredine i tiče se sistema menadžmenta u organizaciji, odnosno celog procesa proizvodnje, a ne proizvoda. Sertifikacija ISO 14001 je promovisana kao dobrovoljna mera.

Podindikator 2: Broj preduzeća koja su uvela sistem EMAS

EMAS (Eco-Management and Audit Scheme) predstavlja dobrovoljni program za menadžment zaštitom životne sredine, koji omogućava organizacijama da registruju svoj sistem upravljanja zaštitom životne sredine u skladu sa odgovarajućom Uredbom Evropskog parlamenta i Saveta. EMAS sadrži u sebi sve zahteve ISO 14001 standarda, kao i dodatne zahteve.

Podindikator 3: Broj preduzeća koja su uvela čistiju proizvodnju

Čistija proizvodnja podrazumeva efikasnije korišćenje sirovina i energije, smanjenje emisija i nastajanja otpada. Čistija proizvodnja je preventivna strategija zaštite životne sredine koja se primenjuje na procese, proizvode i usluge da:

1)            Poveća ukupnu efikasnost i produktivnost;

2)            Poboljša mogućnosti poslovanja;

3)            Smanji rizik po zdravlje ljudi i životnu sredinu.

Podindikator 4: Broj preduzeća kojima su dodeljene licence za Eko znak

EU Eko znak pomaže da se identifikuju proizvodi i usluge koji imaju smanjen uticaj na životnu sredinu tokom životnog ciklusa, od ekstrakcije sirovina, preko proizvodnje i upotrebe, do odlaganja otpada. EU Eko znak je dobrovoljna oznaka, koja promoviše kvalitet životne sredine.

Metodologija indikatora:

Metodologija za obračun indikatora

  • Osnovni podaci za standard ISO 14001, preuzimaju se iz Međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO), po godinama, i obračunavaju za potrebe indikatora.
  • Podaci i informacije za EMAS sertifikat, preuzimaju se iz Ministarstva nadležnog za zaštitu životne sredine.
  • Podaci za čistiju proizvodnju preuzimaju se iz Centra za čistiju proizvodnju i Ministarstva nadležnog za zaštitu životne sredine.
  • Podaci za Eko znak preuzimaju se iz Ministarstva nadležnog za zaštitu životne sredine i Evropske komisije, po godinama, i obračunavaju za potrebe indikatora.

Autor:

SEPA

Povezani indikatori: