This is Lite Plone Theme
Vi ste ovdje: Početak Pretraživanje indikatora IndikatoriLat 8. Šumarstvo, lov i ribolov

8. Šumarstvo, lov i ribolov

Naziv indikatora:

Slatkovodne vrste

Kategorija indikatora:

Stanje - S

Tematska celina:

8. Šumarstvo, lov i ribolov

Kod srpski:

NLI 8.47

Kod EU:

Nema ekvivalent

Definicija indikatora:

Broj i spisak vrsta i taksona višeg i nižeg ranga riba, bentosnih makroinvertebrata i makrofita u rekama. Opis ugroženosti i zaštite biodiverziteta slatkovodnih ekosistema.

Podindikatori:

1. Diverzitet familija riba. Spisak i distribucija taksona (familija, vrsta) po slivovima. Opis ribolovnih karakteristika po slivovima. Broj i spisak vrsta prisutnih u slivu. Spisak vrsta prisutnih samo u odgovarajućem slivu.

2. Bentoske makroinvertebrate. Broj i spisak taksona (vrsta, familija) makroinvertebrata u rekama, kategorizacija ugroženosti, trend populacija selekcionisanih vrsta.

3. Makrofite. Broj i spisak taksona (vrsta, familija) makrofita, procena ugroženosti, trend populacija selekcionisanih vrsta.

4. Broj i spisak ugroženih/osetljivih/zaštićenih vrsta. Kategorizacija ugroženosti slatkovodnih vrsta prema IUCN i SRBIUCN. Kategorizacija vrsta prema nacionalnim i međunarodnim propisima o zaštiti.

5. Indikator vrste. Dinamika populacija odabranih vrsta prema ekspertskim i/ili administrativnim listama.

Period indikatora:

2013

Ključna poruka:

  • U slivu Dunava na teritoriji Srbije konstatovano je 12 endemičnih vrsta i 110 vrsta i podvrsta paklara i košljoriba
  • podvrsta ribe i jedna endemična vrsta kolousta

Оцена:

Za kopnene vode Republike Srbije do sada je utvrđeno prisustvo 110 vrsta i podvrsta paklara i košljoriba, od čega je 23 vrste (23.5%) alohtono, a 12 od njih se mogu okarakterisati kao invazivne. Od ukupnog broja vrsta, 53 vrste riba (54.1%), uključujući i deset alohtonih vrsta predmet su privrednog i sportskog ribolova. Sa gledišta privrednog ribolova 29 vrsta ima veći ili manji ekonomski značaj, od čega 12 vrsta predstavlja ciljnu grupu na čiji su izlov uglavnom usmerene ribolovne aktivnosti. Ostale vrste predstavljaju prateći ili sporadični ulov od sekundarnog ekonomskog značaja. Sportskim i rekreativnim ribolovom obuhvaćeno je oko 45 vrsta, ali je oko polovina vrsta pod jačim antropogenim pritiskom u odnosu na drugu polovinu vrsta

U slivu Dunava konstatovano je 79 vrsta riba iz 16 porodica i 3 vrste kolousta. Po broju vrsta i jedinki, najbrojnija je familija Cyprinidae, sa prisutnih 50 vrsta. Specifičnost sistema Dunav-Crno more ogleda se u sezonskoj prisutnosti 5 vrsta iz familije Acipenseridae i 2 vrste iz familije Clupeidae, koje dolaze u Dunav iz Crnog mora radi mresta. Ovaj migratorni put je presečen izgradnjom đerdapskih hidroelektrana, pa navedene vrste dolaze samo do brane Đerdap II. U slivu Dunava na teritoriji Srbije konstatovano je 12 endemičnih vrsta i podvrsta ribe i jedna endemična vrsta kolousta. Pored toga, registrovano je 13 alohtonih vrsta ribe. Populacije pojedinih introdukovanih vrsta su veoma brojne, a neke od njih su nepoželjne u prirodnim ekosistemima.

Sistem Tara-Piva-Drina je značajan sistem brdsko-planinskih voda. U ovom sistemu registrovano je oko 32 vrste riba.

Sistem Ohrid-Drim-Skadar predstavlja veoma značajnu oblast jer predstavlja glavni koridor i vezu između rečnih i jezerskog i morskog ekosistema. Ihtiofauna ovog sistema je veoma specifična, pre svega zbog prisustva velikog broja endemičnih vrsta i podvrsta. Metohijsko područje ovog sistema ima 16 autohtonih (Salma trutta sa dve podvrste) i 9 alohtonih vrsta.

Reke Egejskog sliva zauhvataju veoma malu oblast na teritoriji Srbije i nema bližih podataka o njihovoj ihtiofauni.

Od 110 vrsta i podvrsta slatkovodnih riba, 12 vrsta, prema IUCN i SRBIUCN ima neku kategoriju ugroženosti. Od toga 6 vrsta, prema IUCN ima kategoriju «Ugrožena» ili «Kritično ugrožena» i nalaze se na Preliminarnoj Crvenoj listi. Od ovih vrsta 5 vrtsa pripadaju porodici Acipenseridae (jesetre), jedna vrsta porodici Salmonidae (pastrmke) i nalaze se na listi CITES konvencije. Skoro sve vrste sa kategorijom ugroženosti nalaze se na nekoj od lista međunarodnih konvencija o zaštiti.

Spisak vrsta. Dinamika brojnosti populacija.


Slika 1. Acipenser ruthenus


Slika 2. Silurus glanis


Slika 3. Cyprinus carpio

Metodologija indikatora:

Broj i spisak taksona (familija, vrsta) riba, makroinvertebrata i makrofita u rekama. Brojnost populacija odgovarajućih vrsta prema administrativnim i ekspertskim listama. Metodologija uzorkovanja, prebrojavanja i procene prema najboljim dostupnim naučno-stručnim tehnologijama

Autor:

SEPA

Povezani indikatori: