This is Lite Plone Theme
Vi ste ovdje: Početak Pretraživanje indikatora IndikatoriLat 10. Privredni i društveni potencijali i aktivnosti od značaja za životnu sredinu

10. Privredni i društveni potencijali i aktivnosti od značaja za životnu sredinu

Naziv indikatora:

Učešće obnovljivih izvora energije u bruto finalnoj potrošnji energije

Kategorija indikatora:

Reakcije društva - R

Tematska celina:

10. Privredni i društveni potencijali i aktivnosti od značaja za životnu sredinu

Kod srpski:

NLI 10.65

Kod EU:

ENER 028

Definicija indikatora:

Prema Direktivi 2009/28/EZ, učešće obnovljivih izvora energije (OIE) u bruto finalnoj potrošnji energije (BFPE) prati se kroz učešće OIE u sva tri sektora potrošnje energije: sektoru električne energije, sektoru grejanja i hlađenja, i sektoru saobraćaja. Izražava se kao udeo u odnosu na bruto finalnu potrošnju energije. Indikator je razvijen kako bi se utvrdio napredak u pravcu dostizanja cilja Republike Srbije o potrošnji obnovljive energije od 27% do 2020. godine.

Bilansiranje energije iz OIE obuhvata proizvodnju i potrošnju električne energije iz vodenih tokova, energije vetra i sunca, kao i proizvodnju i potrošnju toplotne energije iz geotermalne energije i čvrste biomase (ogrevno drvo, pelet i briket). Korišćenje geotermalne energije ne obuhvata korišćenje geotermalne energije upotrebom toplotnih pumpi. Geotermalna energija koristi se isključivo za grejanje.

Period indikatora:

2016

Ključna poruka:

Učešće obnovljivih izvora energije u bruto finalnoj potrošnji energije 2016. godine iznosilo je 20,90%.

Gledano po sektorima potrošnje, udeo OIE u potrošnji električne energije iznosio je 29,23%, u sektoru grejanja i hlađenja učešće je bilo 24,24%, dok je u sektoru transporta OIE učestvovalo samo sa 1,22%.

Оцена:

Prema Izveštaju o sprovođenju Nacionalnog akcionog plana za obnovljive izvore energije (NAPOI), učešće obnovljivih izvora energije u bruto finalnoj potrošnji energije 2016. godine iznosilo je 20,90% (Slika 1).

Po sektorima potrošnje, udeo OIE u potrošnji električne energije iznosio je 29,23%, u sektoru grejanja i hlađenja udeo je iznosio 24,24%, dok je u sektoru transporta OIE učestvovalo samo sa 1,22% (Slika 2).

Za Evropsku uniju cilj učešća obnovljivih izvora energije u bruto finalnoj potrošnji energije do 2020. godine iznosi 20%. Nacionalni ostvareni rezultati do 2016. godine i ciljevi se znatno razlikuju (Slika 3).

U Republici Srbiji obnovljivi izvori sa procenjenim tehnički iskoristivim potencijalom iznose oko 5,6 Mten godišnje. Od ovog potencijala se koristi 1,06 Mten biomase (najvećim delom kao ogrevno drvo) i 0,91 Mten hidroenergije (Slika 4). Imajući u vidu raspoloživi neiskorišćeni potencijal OIE, postavljeni cilj za 2020. godinu može da se ostvari iz domaćih izvora, osim udela biogoriva u sektoru saobraćaja. U narednom periodu očekuje se šira upotreba biomase u sektoru transporta i sektoru grejanja i hlađenja, dok će dinamika korišćenja biogoriva biti nešto sporija od dinamike predviđene Akcionim planom.

U skladu sa Direktivom 2009/28/EZ, računaju se procenjene neto uštede u emisiji gasova sa efektom staklene bašte ostvarene korišćenjem energije iz obnovljivih izvora. (Tabela 1).


Slika 1. Ostvareni nacionalni rezultati do 2016. godine i nacionalni i EU ciljevi za 2020. godinu


Slika 2. Učešće OIE u potrošnji energije po sektorima, kao i učešće u bruto finalnoj potrošnji energije


Slika 3. Ostvareni rezultati do 2016. godine i ciljevi za 2020. godinu po zemljama


Slika 4. Struktura procenjenog potencijala OIE u Republici Srbiji


Tabela 1. Procenjena smanjenja GHG emisija usled korišćenja OIE (1000 t SO2eq)

Komentar:

U skladu sa Direktivom 2009/28/EZ i Odlukom Ministarskog saveta Energetske zajednice iz 2012. godine, a u odnosu na početnu 2009. godinu, kada je učešće OIE u BFPE iznosilo 21,2%, određen je veoma zahtevan obavezujući cilj za Republiku Srbiju koji iznosi 27% OIE u bruto finalnoj potrošnji energije 2020. godine. Učešće OIE u sektoru transporta treba da bude 10%, što će činiti 2,6% obnovljivih izvora energije u BFPE.

Metodologija indikatora:

Podaci o učešću obnovljivih izvora energije u bruto finalnoj potrošnji energije se preuzimaju iz Izveštaja o sprovođenju Nacionalnog akcionog plana za obnovljive izvore energije (NAPOI), Ministarstva rudarstva i energetike. Podaci za EU se preuzimaju od Evropske agencije za životnu sredinu (EEA). Preuzeti podaci se preračunavaju za potrebe indikatora.

Potrošnja energije se meri u hiljadama ili milionima tona ekvivalentne nafte (kten ili Mten). Udeo obnovljivih izvora energije se prikazuje kao procenat bruto potrošnje finalne energije.

Autor:

SEPA

Povezani indikatori: