This is Lite Plone Theme
Vi ste ovdje: Početak Pretraživanje indikatora IndikatoriLat 10. Privredni i društveni potencijali i aktivnosti od značaja za životnu sredinu

10. Privredni i društveni potencijali i aktivnosti od značaja za životnu sredinu

Naziv indikatora:

Sistem upravljanja zaštitom životne sredine

Kategorija indikatora:

Reakcije društva - R

Tematska celina:

10. Privredni i društveni potencijali i aktivnosti od značaja za životnu sredinu

Kod srpski:

NLI 10.60

Kod EU:

SCP 033 - Number of organisations with registered environmental management systems according to EMAS and ISO 14001

Definicija indikatora:

Indikator prati razvoj sistema upravljanja zaštitom životne sredine. Prikazuje kretanje izdavanja sertifikata za standard SRPS ISO 14001 i EMAS šemu preduzećima u Republici Srbiji. Takođe, radi poređenja, prati se i broj preuzeća koja poseduju sertifikate za ISO 14001 i EMAS u evropskim državama. Pored ovih mehanizama za unapređenje upravljanja zaštitom životne sredine, indikator prikazuje i broj preduzeća koja su uvela čistiju proizvodnju i preduzeća kojima su dodeljene licence za Eko znak.

Podindikatori:

  1. Broj preduzeća sa sertifikatima ISO 14001 (za Srbiju i evropske države);
  2. Broj preduzeća koja su uvela sistem EMAS(za Srbiju i evropske države).
  3. Broj preduzeća koja su uvela čistiju proizvodnju
  4. Broj preduzeća kojima su dodeljene licence za Eko znak.

Period indikatora:

2016

Ključna poruka:

  • U 2015. godini 1.120 preduzeća imalo je važeće ISO 14001 sertifikate, što je 24 % više u odnosu na 2014. godinu;
  • Potpuna primena EMAS sistema moguća je samo od momenta punopravnog članstva u EU.
  • U 2016. godini u projekat čistije proizvodnje uključeno je novih 18 preduzeća, a dosadašnji rezultati ukazuju na značajne uštede prirodnih resursa i smanjenje emisija CO2.
  • U 2016. godini pravo da koriste Eko znak Republike Srbije imaju četiri kompanije za deset proizvoda.

Оцена:

Podindikator 1: Broj preduzeća sa sertifikatima ISO 14001

Broj ISO 14001 sertifikata je u stalnom porastu, a u 2015. godini bilo je 1.120 važećih sertifikata (Slika 1). U odnosu na 2014. godinu, broj sertifikata u Republici Srbiji povećan je za 24,3 %, dok je u Evropi povećan za 0,6 % (Slika 1). Prema istraživanjima Međunarodne organizacije za standardizaciju, postoje značajne razlike među državama u broju izdatih sertifikata za standard ISO 14001 (Slika 2).

Podindikator 2: Broj preduzeća koja su uvela sistem EMAS

Za sprovođenje EMAS sistema uspostavljen je pravni okvir, što stvara mogućnost da srpske organizacije postanu EMAS registrovane kroz mehanizam „EMAS GLOBAL” i „THIRD COUNTRY REGISTRATION”. Do danas u Republici Srbiji ne postoji ni jedna EMAS registrovana kompanija. Za sada postoje tri kompanije koje su pripremljene za EMAS registraciju i očekuje se podnošenje njihove prijave u 2017. godini. Potpuna primena moguća je samo od momenta kada Republika Srbija postane punopravna članica EU.

Podindikator 3: Broj preduzeća koja su uvela čistiju proizvodnju

Centar za čistiju proizvodnju uz podršku Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine sprovodi Akcioni plan Strategije uvođenja čistije proizvodnje u Republici Srbiji („Službeni glasnik RS”, broj 17/09). U programu Čistija proizvodnja je do sada (2006-2016. godina) ukupno učestvovalo 95 kompanija sa oko 50.000 zaposlenih i obučeno je 70 nacionalnih eksperata. Kompanije su različitih veličina i delatnosti. (Slika 3)

Program čistije proizvodnje u 2016. godini realizovan je kroz projekte: „Inclusive and low carbon production (ILCP) and Chemical Leasing in meat and dairy value chains in the Republic of Serbia”, „Competitiveness through Cleaner Production”, „Pravilno rukovanje i konačno odlaganje PCB”, „Implementacija IPPC/IE direktive u postrojenjima za intenzivan uzgoj živine i svinja”.

Preliminarni rezultati „Competitiveness through Cleaner Production” projekta pokazuju da bi se, uz period povraćaja investicija manjim od 2 godine, mogle postići sledeće uštede:

1)     Smanjenje potrošnje električne energije za 824 MWh/god.

2)     Smanjenje potrošnje lož ulja za 11.500 l/god.

3)     Smanjenje potrošnje vode za 445 m³/god.

4)     Smanjenje emisije CO2 za 657 t/god.

Podindikator 4: Broj preduzeća kojima su dodeljene licence za Eko znak

U postupku eko označavanja nacionalnim Eko znakom koriste se iste grupe proizvoda i isti kriterijumi kao za evropski Eko znak (EU Ecolabel), čime je stvorena infrastruktura za dodelu evropskog Eko znaka u momentu pridruživanja EU. Potpuna primena, odnosno izdavanje „EU Cveta” moguće je tek od momenta kada Republika Srbija postane punopravna članica EU.

Tokom 2016. godine dodeljena su i obnovljena prava na korišćenje Eko znaka Republike Srbije za 7 proizvoda (grupa proizvoda), za 3 kompanije, tako da u 2016. godini pravo da koriste Eko znak Republike Srbije imaju četiri kompanije za deset svojih proizvoda. (Slika 4).

Prema podacima Evropske Komisije, broj sertifikata u EU državama je veoma različit, a smanjen je ukupan broj licenci u odnosu na prošlu godinu za 1,6 % (Slika 5).


Slika 1. Broj ISO 14001 sertifikata u Republici Srbiji i stopa rasta broja sertifikata ISO 14001 u Republici Srbiji i Evropi


Slika 2. . Distribucija ISO 14001 sertifikata 2015. godine u Evropi


Slika 3. Broj preduzeća koja su uvela čistiju proizvodnju u Republici Srbiji


Slika 4. Broj sertifikata za Eko znak u Republici u Srbiji


Slika 5. Broj sertifikata za Eko znak u EU po državama u 2016. godini

Komentar:

Podindikator 1: Broj preduzeća sa sertifikatima ISO 14001

Međunarodni standard ISO 14001 definiše zahteve za upravljanje zaštitom životne sredine i tiče se sistema menadžmenta u organizaciji, odnosno celog procesa proizvodnje, a ne proizvoda. Sertifikacija ISO 14001 je promovisana kao dobrovoljna mera.

Podindikator 2: Broj preduzeća koja su uvela sistem EMAS

EMAS (Eco-Management and Audit Scheme) predstavlja dobrovoljni program za menadžment zaštitom životne sredine, koji omogućava organizacijama da registruju svoj sistem upravljanja zaštitom životne sredine u skladu sa odgovarajućom Uredbom Evropskog parlamenta i Saveta. EMAS sadrži u sebi sve zahteve ISO 14001 standarda, kao i dodatne zahteve.

Podindikator 3: Broj preduzeća koja su uvela čistiju proizvodnju

Čistija proizvodnja podrazumeva efikasnije korišćenje sirovina i energije, smanjenje emisija i nastajanja otpada. Čistija proizvodnja je preventivna strategija zaštite životne sredine koja se primenjuje na procese, proizvode i usluge da:

1)            Poveća ukupnu efikasnost i produktivnost;

2)            Poboljša mogućnosti poslovanja;

3)            Smanji rizik po zdravlje ljudi i životnu sredinu.

Podindikator 4: Broj preduzeća kojima su dodeljene licence za Eko znak

EU Eko znak pomaže da se identifikuju proizvodi i usluge koji imaju smanjen uticaj na životnu sredinu tokom životnog ciklusa, od ekstrakcije sirovina, preko proizvodnje i upotrebe, do odlaganja otpada. EU Eko znak je dobrovoljna oznaka, koja promoviše kvalitet životne sredine.

Metodologija indikatora:

Metodologija za obračun indikatora

  • Osnovni podaci za standard ISO 14001, preuzimaju se iz Međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO), po godinama, i obračunavaju za potrebe indikatora.
  • Podaci i informacije za EMAS sertifikat, preuzimaju se iz Ministarstva nadležnog za zaštitu životne sredine.
  • Podaci za čistiju proizvodnju preuzimaju se iz Centra za čistiju proizvodnju i Ministarstva nadležnog za zaštitu životne sredine.
  • Podaci za Eko znak preuzimaju se iz Ministarstva nadležnog za zaštitu životne sredine, Evropske komisije i Eurostat-a, po godinama, i obračunavaju za potrebe indikatora.

Autor:

SEPA

Povezani indikatori: