This is Lite Plone Theme
Vi ste ovdje: Početak Pretraživanje indikatora IndikatoriLat 2. Vode

2. Vode

Naziv indikatora:

Indikator potrošnje kiseonika u površinskim vodama

Kategorija indikatora:

Stanje - S

Tematska celina:

2. Vode

Kod srpski:

NLI 2.12

Kod EU:

EEA CSI 019

Definicija indikatora:

Indikator prati koncentracije biološke potrošnje kiseonika (BPK5)  i amonijum jona (NH4–N) u rekama i obezbeđuje meru stanja površinskih voda u smislu biorazgradivog organskog opterećenja i amonijuma.

Period indikatora:

2018

Ključna poruka:

Na osnovu analize rezultata višegodišnjeg monitoringa (2009-2018), koncentracije biološke potrošnje kiseonika (BPK5) i amonijum jona (NH4–N) kreću se u okviru graničnih vrednosti propisanih za klasu I i II, što odgovara odličnom i dobrom ekološkom statusu.[1]

 

[1] Prema Uredbi o graničnim vrednostima zagađujućih materija u površinskim i podzemnim vodama vodama i sedimentu i rokovima za njihovo dostizanje , "Službeni glasnik RS", broj 50/12 (granične vrednosti za klasu III : BPK5 = 7mg O2/l, amonijum jon = 0,6 mgN/l, Prilog 1, Tabela 1).

Оцена:

Analiza BPK-5 je urađena na 39 mernih mesta na kojima, u periodu 2009-2018. godine, postoji kontinuitet u uzorkovanju. Beznačajan trend medijana BPK-5 određen je na svim slivnim područjima. Vrednosti medijana kreću se u intervalu od 1,3-3,0 (mg/l) što odgovara dobrom ekološkom statusu (Grafikon 3).

Nepovoljan (rastući) trend BPK-5 određen je na osam mernih mesta što je 21% od analiziranih mernih mesta. Dobro je što je na ovim mernim mestima prosečna desetogodišnja vrednost BPK-5 niska. Viša prosečna desetogodišnja vrednost BPK-5 je na mernom mestu Bačko Gradište (Kanali DTD) u Autonomnoj Pokrajini Vojvodini što predstavlja 2% mernih mesta. Na ovoj lokacijama je određen beznačajan desetogodišnji trend kvaliteta vode (Grafikon 1).

Analiza amonijuma je urađena na 47 mernih mesta na kojima, u periodu 2009-2018. godine, postoji kontinuitet u uzorkovanju. Nepovoljan (rastući) trend medijana amonijuma određen je u slivnom području Save. Beznačajan trend u istom periodu je u slivu Morave i Dunava kao i na celoj teritoriji Republike Srbije. Vrednosti medijana kreću se u intervalu od 0,02-0,19 (mg/l) što odgovara dobrom ekološkom statusu (Grafikon 4).

Određen je nepovoljan (rastući) trend srednjih vrednosti amonijuma, u periodu 2009-2018. godine, na 17% mernih mesta u Republici Srbiji. U slivu Save određen je nepovoljan (rastući) trend na 71% (pet od sedam) mernih mesta, ali je dobro što su koncentracije amonijuma u slivu Save niske jer ne prelaze 0,1 (mg/l) (Grafikon 2).


Grafikon 1: Trend i koncentracije BPK5 u vodotocima Srbije za period 2009-2018.


Grafikon 2: Trend i koncentracije amonijum jona u vodotocima Srbije za period 2009-2018.


Grafikon 3: Medijane koncentracija BPK5 u rekama slivnih područja Republike Srbije


Grafikon 4: Medijane koncentracije amonijuma u rekama slivnih područja Republike Srbije

Komentar:

Rezultati kvaliteta evropskih reka (prema podacima Evropske agencije za životnu sredinu) i naših reka (prema podacima Agencije za zaštitu životne sredine Srbije) pokazuju prema parametru biološka potrošnja kiseonika (BPK5) da kvalitet naših reka iznosi prosečno 2,3 mg/l, dok je kvalitet zapadnoevropskih reka prosečno 1,5mg/l, a kvalitet istočnoevropskih reka prosečno 3mg/l.

Metodologija indikatora:

Indikator se na nivou države i slivnih područja izračunava kao medijana srednjih godišnjih vrednosti BPK5 i (NH4–N) izmerenih na mernim mestima. Mann – Kendall testom i neparametrijskom Sen’S metodom određuje se postojanje i ocena intenziteta trenda.

Autor:

SEPA

Povezani indikatori: