This is Lite Plone Theme
Vi ste ovdje: Početak Pretraživanje indikatora IndikatoriLat 4. Zemljište

4. Zemljište

Naziv indikatora:

Upravljanje kontaminiranim lokalitetima

Kategorija indikatora:

Pritisci - P

Tematska celina:

4. Zemljište

Kod srpski:

NLI 4.30

Kod EU:

EEA CSI 015

Definicija indikatora:

Indikator prikazuje način upravljanja lokalitetima na kojima je potvrđeno prisustvo lokalizovanog zagađenja zemljišta. Indikatorom se prati napredovanje u upravljanju ovim lokalitetima kroz praćenje glavnih zagađujućih materija koje utiču na kvalitet zemljišta i podzemnih voda, kao i kroz realizovanje procesa sanacije i remedijacije. Lokalizovano zagađenje vezano je za područja pojačane industrijske aktivnosti, neadekvatno uređena odlagališta otpada, lokalitete vađenja mineralnih sirovina, vojna skladišta i područja na kojima je došlo do akcidentnih situacija i zagađenja zemljišta.

Period indikatora:

2018

Ključna poruka:

Na području Republike Srbije ispitivan je stepen degradacije zemljišta usled izlivanja jalovišta Stolice, otvoreno je 20 pedoloških profila, uzeto je 40 pratećih uzoraka zemljišta, u površinskom sloju i identifikovani su potencijalno kontaminirani i kontaminirani lokaliteti.

Na područuju AP Vojvodina ispitan je stepen ugroženosti nepoljoprivrednog zemljišta od hemijskog zagađenja na  37  divljih deponija, ukupno 560 uzoraka.

Оцена:

Područje proučavanja uticaja jalovišta Stolice na degradaciju zemljišta obuhvata površinu nizvodno od flotacijskog jalovišta do ušća reke Korenita u Jadar, ukupne površine 120,18 km2. Neposredno ispod jalovišta se nalaze obradive površine, kako uz korito potoka Kostajnik, tako i reke Korenite do Jadra, a na osnovu analize terena izdvojena su područja koja su plavljena 2014. godine.

Sadržaj arsena u površinskim uzorcima plavljene zone u svim uzorcima su veći od remedijacione vrednosti (Slika 1). Sadržaj antimona u uzorcima plavljene zone su veći od remedijacione vrednosti sem u tri uzorka, gde su ispod granice detekcije, a koncentracije za ostale uzorke se kreću od 59,3 – 1185,3 mg/kg (Slika 2). U neplavljenoj zoni u svim uzorcima sadržaji antimona su ispod granice detekcije. Sadržaji žive u uzorcima plavljene zone su veći od granične vrednosti u 52,6% uzoraka i koncentracije se kreću od 0,01 – 7,93 mg/kg. Sadržaj cinka i olova u pojedinim profilima prevazilazi granične i remedijacione vrednosti. Sadržaj kadrijuma u 68,4% od ukupno analiziranih  uzoraka prelazi granične,  ali ne i remedijacione vrednosti. Sadržaj nikla i bakra  u plavljenim zonama je ispod graničnih vrednosti. Na osnovu dobijenih podataka  konstantovano je da ispitivano područje, koje se koristi uglavnom za poljoprivrednu proizvodnju, pripada kategoriji zagađenih područja usled antropogenih aktivnosti.

Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine je ispitivao stepen ugroženosti nepoljoprivrednog zemljišta od hemijskog zagađenja na 37 divljih deponija na području AP Vojvodine.

Analiza sadržaja teških metala u uzorcima zemljišta pokazuje da su remedijacione vrednosti prekoračene za arsen, kadmijum, hrom, nikl i cink, dok u uzorcima zemljišta nije identifikovan sadržaj olova i žive iznad propisanih remedijacionih vrednosti. Analiza sadržaja pesticida i njihivih metabolita u uzorcima zemljišta pokazuje da su remedijacione vrednosti prekoračene  za DDE/DDD/DDT i antrazin. Vrednost ukupnih PCB-a je veća od granične vrednosti u većem broju uzoraka. Analiza sadržaja ftalatnih estara pokazuje da je na 24 lokaliteta prosečan sadržaj ftalatnih estara viši od remedijacione vrednosti. Nađene količine mineralnih ulja se nalaze u dozvoljenim vrednostima. (Slika 3, Slika 4).


Slika 1. Prekoračenje sadržaja arsena u proučavanim zemljištima


Slika 2. Prekoračenje sadržaja antimona u proučavanim zemljištima


Slika 3. Procenat prekoračenja ispitivanih parametara na dubini od 0-30 cm


Slika 4. Procenat prekoračenja ispitivanih parametara na dubini od 30-60 cm

Komentar:

Od 2006. godine Agencija za zaštitu životne sredine je započela prikupljanje podataka o potencijalno zagađenim i zagađenim lokalitetima i izradu Inventara kontaminiranih lokacija koji predstavlja sastavni deo informacionog sistema zaštite životne sredine.

Prikupljeni podaci obuhvataju lokalitete na kojima su ispoljeni procesi degradacije i destrukcije i to:

  • odlagališta otpada,
  • lokacije privrednih subjekata-operatera, odnosno lokacije čije zagađenje prouzrokuju aktivne ili neaktivne instalacije, ili operateri u čijem su okruženju deponovane opasne materije;
  • lokacije udesa, odnosno lokacije zagađene usled vanrednih događaja, uključujući i kvarove;
  • industrijski devastirane lokacije (brownfield lokacije) na kojima su se obavljale delatnosti koje su mogle da kontaminiraju zemljište.

Podaci se prikupljaju preko lokalnih samouprava i industrija na osnovu Upitnika za utvrđivanje kontaminiranih lokacija. Cilj izrade Inventara je da obezbedi sistematizovane podatke o izvorima zagađenja, kao što su tip, količine, način i mesto ispuštanja zagađujućih materija u zemljište, kako bi mogle da se implementiraju mere prevencije, sanacije i remedijacije.

Agencija za zaštutu životne sredine radi na poboljšanju metodologije za prikupljanje podataka, njihovom kvalitetu i sistematizaciji.

Metodologija indikatora:

Indikator se izrađuje analizom progresa u upravljanju kontaminiranim lokalitetima koji je izražen kroz:

  1. Ukupan broj potencijalno zagađenih lokaliteta;
  2. Broj lokaliteta na kojima su izvršena preliminarna istraživanje u %;
  3. Broj lokaliteta na kojima su izvršena detaljna istraživanja (u%)
  4. Broj lokaliteta na kojima se preduzimaju mere sanacije i remedijacije
  5. Broj lokaliteta na kojima je izvršena remedijacija ( u %);
  6. Troškovi i procenjeni troškovi sanacije (RSD);
  7. Udeo glavnih tipova lokalizovanih izvora zagađenja zemljišta u ukupnom broju identifikovanih lokaliteta (u %);
  8. Udeo industrijskih grana u lokalizovanom zagađenju zemljišta (%);
  9. Glavne zagađujuće materije koje utiču na zagađenje zemljišta i površinskih voda.

Autor:

SEPA

Povezani indikatori:

http://www.eea.europa.eu/data-and-maps/indicators/progress-in-management-of-contaminated-sites/progress-in-management-of-contaminated-1