This is Lite Plone Theme
Vi ste ovdje: Početak Pretraživanje indikatora IndikatoriLat 2. Vode

2. Vode

Naziv indikatora:

Serbian Water Quality Index (SWQI)

Kategorija indikatora:

Stanje - S

Tematska celina:

2. Vode

Kod srpski:

NLI 2.15

Kod EU:

Nema ekvivalent

Definicija indikatora:

Serbian Water Quality Index (SWQI) kao kompozitni indikator kvaliteta površinskih voda prati devet parametara fizičko-hemijskog i jedan parametar mikrobiološkog kvaliteta vode (temperatura vode, pH vrednost, elektroprovodljivist, % zasićenja O2, BPK5, suspendovane materije, ukupni oksidovani azot (Nitrati + Nitriti), ortofosfati, ukupni amonijum i najverovatniji broj koliformnih klica) i obezbeđuje meru stanja površinskih voda u pogledu opšteg kvaliteta površinskih voda ne uzimajući u obzir prioritetne i hazardne supstance.

Period indikatora:

2012

Ključna poruka:

Najslabiji kvalitet u prethodnom četrnaestogodišnjem periodu imaju vode kanala i reka Vojvodine. Izraženo indikatorom Serbian Water Quality Index, u odnosu na ukupan broj uzoraka sa svih slivnih područja u kategoriji veoma loš je čak 83% uzoraka sa teritorije Vojvodine. Loše stanje kvaliteta voda Vojvodine dopunjuje podatak da je čak 45% uzoraka na ovom slivnom području u kategoriji veoma loš i loš.

Оцена:

Prema analizi srednjih vrednosti indikatora SWQI za period 2003-2012. godina, u klasi odličan su 4 merna mesta a najbolji kvalitet pokazuje reka Lim na mernom mestu Prijepolje – indikator SWQI (93,2) i beznačajan trend. U klasi veoma dobar je 16 mernih mesta a najbolji kvalitet pokazuje reka Nera na mernom mestu Kusić - indikator SWQI (89,3) i rastući trend. U klasi dobar je 40 mernih mesta a najbolji kvalitet je imaju Nišava na mernom mestu Niš opadajući trend i Dunav na mernom mestu Radujevac rastući trend - indikator SWQI (83,4). U klasi loš je 5 mernih mesta a najgori kvalitet ima reka Plovni Begej merno mesto Srpski Itebej - indikator SWQI (55,7) i beznačajan trend. Jedini profil sa prosečnom vrednošću SWQI u klasi veoma loš u svim dosadašnjim izveštajima je bilo merno mesto Vrbas 2 na Velikom Bačkom kanalu (kanal DTD), ali je taj profil izostavljen iz programa za 2012. tako da ne postoji vodotok za prosečnom godišnjom vrednošću SWQI veoma loš.


Grafikon 1. Procentualna zastupljenost trenda
indikatora SWQI (2003-2012) za merna mesta


Grafikon 2. Procenat kvaliteta svih uzoraka vode po godinama određenih metodom SWQI
(Analiza SWQI obuhvata period 1998 - 2012. godina sa ukupno 20.763 uzoraka fizičko-hemijskih pokazatelja uzorkovanih u proseku jednom mesečno. Program monitoringa za 2012. godinu je obuhvatio 99 mernih mesta za kontrolu kvaliteta površinskih voda sa kojih je uzeto za laboratorijsku analizu 1036 uzoraka. (Grafikon 2,3))


Grafikon 3. Procenat kvaliteta svih uzoraka vode po slivovima (sa odgovarajućim brojem uzoraka) za period 1998-2012. godina određenih metodom SWQI


Grafikon 4. Deset „najgorih“ vodotokova određenih metodom SWQI

Komentar:

Analiza kvaliteta svih uzoraka vode određenih metodom SWQI za 2012. godinu u odnosu na ostale godine (1998-2011) ukazuje da je procentualno učešće uzoraka u kategoriji veoma loš smanjeno, što može da bude indikator primenjenih mera na prečišćavanju otpadnih voda (Grafikon 1). Međutim, proverom rezultata sa mernih stanica iz Programa monitoringa za 2012. godinu utvrđeno je da pet stanica sa liste „najgorih deset“ za period  2002-2011 godina nisu više u programu, i to: Vrbas2 (Kanali DTD), Mali Iđoš (reka Krivaja), Srbobran (reka Krivaja), Mladenovac (reka Veliki Lug) i Jagodina (reka Belica). (Grafikon 4)

Metodologija indikatora:

Serbian Water Quality Index (SWQI) se dobija agregiranjem devet parametara fizičko-hemijskog i jednog parametara mikrobiološkog kvaliteta vode (temperatura vode, pH vrednost, elektroprovodljivist, % zasićenja O2, BPK5, suspendovane materije, ukupni oksidovani azot (Nitrati + Nitriti), ortofosfati, ukupni amonijum i najverovatniji broj koliformnih klica. Svakom od deset parametara pripada konstantan težinski broj (wi) prema značaju tog parametra u ugrožavanju kvaliteta vode. Svakom parametru takođe, u zavisnosti od izmerene koncentracije, pripada i odgovarajući kvalitativni broj (qi).

Korišćenjem formule:

n

WQI =   å (qi x wi)

i=1

gde je: WQI = indeks kvaliteta vode,

n = broj parametara,

qi = kvalitativni broj odgovarajućeg parametra,

wi = težinski broj odgovarajućeg parametra,

 

postupak se ponavlja za n parametra (n = 10). Sumarna vrednost je neimenovani broj od 0 do 100 kao kvantitativan pokazatelj kvaliteta određenog uzorka vode, gde je 100 maksimalan kvalitet.

Korelacijom sa Uredbom o klasifikaciji voda („Službeni glasnik SRS”, br. 5/68), gde je voda podeljena u  I, II, IIa, IIb, III i IV klasu na osnovu pokazatelja i njihovih graničnih vrednosti, određen je Serbian Water Quality Index (SWQI) sa pet opisnih kategorija kvaliteta (odličan, veoma dobar, dobar, loš i veoma loš).

Indikator se prikazuje kao raspodela učestalosti kvaliteta vode uzoraka prema opisnim kategorijama kvaliteta na nacionalnom nivou i po slivovima dok se na mernim mestima opisna kategorija kvaliteta dobija iz aritmetičke sredine na godišnjem nivou.

Indikator se izračunava kao medijana srednjih godišnjih vrednosti. Iz višegodišnjih nizova medijana, Mann – Kendall testom i neparametrijskom Sen’S metodom, određuje se postojanje i ocena intenziteta trenda.

Autor:

SEPA

Povezani indikatori:

Serbian Water Quality Index je uvršćen u listu ključnih indikatora za strategiju lokalnog održivog razvoja: Monitoring i evaluacija strategija lokalnog održivog razvoja, Stalna konferencija gradova i opština, Program podrške opštinama IPA 2007, decembar 2012, str. 32 i 33. Pogledajte dokument