This is Lite Plone Theme
Vi ste ovdje: Početak Pretraživanje indikatora IndikatoriLat 8. Šumarstvo, lov i ribolov

8. Šumarstvo, lov i ribolov

Naziv indikatora:

Dinamika populacija glavnih lovnih vrsta

Kategorija indikatora:

Stanje - S

Tematska celina:

8. Šumarstvo, lov i ribolov

Kod srpski:

NLI 8.50

Kod EU:

Nema ekvivalent

Definicija indikatora:

Opis broja i strukture populacija glavnih lovnih vrsta tokom lovne godine. U analizu trenda brojnosti populacije ulaze vrste koje su pod najačim pritiskom lovstva (jelen, divlja svinja, srna, zec, fazan...).

Podindikatori:

1. Broj i struktura matičnog jata. Brojnost i struktura populacije matičnog jata po lovnim vrstama.

2. Brojnost pred lov. Procenjena brojnost populacija lovnih vrsta pred lov.

3. Brojnost na kraju lovne godine. Procenjena brojnost populacija lovnih vrsta na kraju lovne godine.

4. Broj uginulih jedinki. Broj uginulih i/ili nestalih jedinki.

Period indikatora:

2013

Ključna poruka:

  • Brojnost glavnih lovnih vrsta ne povećava se u skladu sa planskim dokumentima i principima održivog korišćenja prirodnih bogatstava. Brojnost crne, divlje svinje i zeca je u porastu. Brojnost fazana i prepelice se smanjuje.
  • Postojeći podaci nisu pouzdani.
  • Pravilnikom o Katastru lovišta i Centralnoj bazi podataka („Službeni glasnik RS“, broj 40/12) u skladu sa Zakonom o divljači i lovstvu („Službeni glasnik RS“, broj 18/10), biće uspostavljen trajni monitoring lovstva.

Оцена:

Trend brojnosti lovne divljači u poslednjih pet godina ukazuje na smanjenje brojnosti najznačajnijih lovnih vrsta, pre svega sitne divljači. Prema podacima Uprave za šume porast brojnosti srne, divlje svinje i zeca tokom 2012. godine kreće se u opsegu 12-30 % u odnosu na 2011. godinu. Brojnost fazana i prepelice se smanjuje u opsegu 10-12 %. Brojnost populacija glavnih lovnih vrsta nije zadovoljavajuć jer je ispod nivoa primene niskih stopa realnog prirasta, gubitaka i odstrela, kako je predviđeno planskim dokumentima.

 

Iako procena populacije divlje svinje pokazuje stabilnost u poslednjih nekoliko godina i ona nije u zadovoljavaljućem statusu u odnosu na princip održivog korišćenja. Populacije fazana i prepelice su u opadanju. Važno je naglasiti da ni za jednu vrstu nije ispunjen porast brojnosti u skladu sa primenom niskih stopa realnog prirasta, gubitaka i odstrela, kako bi se omogućilo održivo korišćenje.

 

Brojnost populacije vuka procenjena je na oko 1400 jedinki i to najviše na području Regiona Južne i Istočne Srbije (oko 1000) . U regionu Vojvodine procenjena brojnost populacije krece se oko 25 jedinki. Na području Vojvodine vuk je u režimu trajne zaštite, dok na području Centralne Srbije u režimu lovostaja.

Broj jedinki prema polu, starosti, trofejnosti...


Slika 1. Trend brojnosti glavnih lovnih vrsta.

Metodologija indikatora:

Brojnost se analizira prema izveštajima korisnika lovnih područja. Korisnici lovnih područja vrše prebrojavanje i procenjivanje prema Pravilniku u skladu sa Zakonom o lovstvu i prema odgovarajućim najnovijim metodologijama u skladu sa naučnim iskustvima

Autor:

SEPA

Povezani indikatori: