This is Lite Plone Theme
Налазите се овде: Почетак Претраживање индикатора Индикатори 9. Одрживо коришћење природних ресурса

9. Одрживо коришћење природних ресурса

Назив индикатора:

Површине деградираног земљишта - 5. Угроженост земљишта од клизишта

Категорија индикатора:

Стање - С

Тематска целина:

9. Одрживо коришћење природних ресурса

Код српски:

НЛИ 9.56

Код ЕУ:

Нема еквивалент

Дефиниција индикатора:

Индикатор приказује површине деградираног земљишта настале услед појаве клизишта и изражен је у % површине и ha.

Период индикатора:

2015

Кључна порука:

Процеси нестабилности терена са појавама клизишта, одрона, тецишта и др. различитих димензија и активности, заступљени су на око 25-30% територије Републике Србије. На подручју Републике Србије евидентирано је 2.081 појава нестабилности на територији 27 општина.

Оцена:

У периоду мај 2015 - фебруар 2016. године реализован је пројекат: „Хармонизација података о клизиштима и обучавање локалних самоуправа за њихово праћење”- BEWARE (BEyond landslide aWAREness). Средства за реализацију пројекта је донирала Влада Јапана преко канцеларије UNDP у Републици Србији уз подршку Министарства рударства и енергетике и Канцеларије за помоћ и обнову поплављених подручја. Пројекат је обухватио 27 општина које су током 2014. године биле захваћене поплавама и клижењем терена (24 најугроженије општине из маја 2014. године и 3 општине источне Србије које су поплављене септембра 2014. године). На основу прикупљених података са терена евидентиранo је укупно 2.081 појава нестабилности на територији 27 општина. Овај број се односи само на појаве које су биле   пријављене   општинским   органима, пре  свега  због  оштећења  стамбеног сектора и путне инфраструктуре. Општине у којима је евидентиран највећи број клизишта су: Ваљево, Осечина, Краљево, Крагујевац, Крупањ, Бајина Башта и друге. Овим  пројектом  није обухваћено  истраживање општина Мионица и Љиг, али су претходна истраживања потврдила постојање већег броја клизишта на овом подручју.


Слика 1. Број евидентираних клизишта по општинама погођеним поплавама 2014. године


Слика 2. Број евидентираних клизишта

Коментар:

Министарство рударства и енергетике реализује Пројекат: „Катастар клизишта и нестабилних падина територије Републике Србије”, методологија истраживања компатибилна је са горе наведеним пројектом. Један од циљева извођења радова по овом пројекту је израда карата хазарда и ризика за потребе спровођења превентивних мера од стране надлежних институција.

Методологија индикатора:

Приликом изласка на терен уз одговарајућу опрему и пратећи софтвер евидентира се појава клизишта, тако што се лоцира тачка појаве, попунити пратећи образац катастарског листа и фотографисати детаље саме локације.

Упутсво за BEWARE апликацију: http://geoliss.mre.gov.rs/beware/wp-content/uploads/2015/08/BEWARE_mob_apl_uputstvo.pdf

Аутор:

SEPA

Повезани индикатори:

1.10. Емисија тешких метала

4.27. Промена начина коришћења земљишта

4.30. Управљање контаминираним локалитетима

5.37. Депоније отпада

10.75. Урбана насеља