This is Lite Plone Theme
Налазите се овде: Почетак Претраживање индикатора Индикатори 8. Шумарство, лов и риболов

8. Шумарство, лов и риболов

Назив индикатора:

Слатководне врсте

Категорија индикатора:

Стање - С

Тематска целина:

8. Шумарство, лов и риболов

Код српски:

НЛИ 8.47

Код ЕУ:

Нема еквивалент

Дефиниција индикатора:

Број и списак врста и таксона вишег и нижег ранга риба, бентосних макроинвертебрата и макрофита у рекама. Опис угрожености и заштите биодиверзитета слатководних екосистема.

Подиндикатори:

1. Диверзитет фамилија риба. Списак и дистрибуција таксона (фамилија, врста) по сливовима. Опис риболовних карактеристика по сливовима. Број и списак врста присутних у сливу. Списак врста присутних само у одговарајућем сливу.

2. Бентоске макроинвертебрате. Број и списак таксона (врста, фамилија) макроинвертебрата у рекама, категоризација угрожености, тренд популација селекционисаних врста.

3. Макрофите. Број и списак таксона (врста, фамилија) макрофита, процена угрожености, тренд популација селекционисаних врста.

4. Број и списак угрожених/осетљивих/заштићених врста. Категоризација угрожености слатководних врста према IUCN и SRBIUCN. Категоризација врста према националним и међународним прописима о заштити.

5. Индикатор врсте. Динамика популација одабраних врста према експертским и/или административним листама.

Период индикатора:

2013

Кључна порука:

  • У сливу Дунава на територији Србије констатовано је 12 ендемичних врста и 110 врста и подврста паклара и кошљориба
  • подврста рибе и једна ендемична врста колоуста

Оцена:

За копнене воде Републике Србије до сада је утврђено присуство 110 врста и подврста паклара и кошљориба, од чега је 23 врсте (23.5%) алохтоно, а 12 од њих се могу окарактерисати као инвазивне. Од укупног броја врста, 53 врсте риба (54.1%), укључујући и десет алохтоних врста предмет су привредног и спортског риболова. Са гледишта привредног риболова 29 врста има већи или мањи економски значај, од чега 12 врста представља циљну групу на чији су излов углавном усмерене риболовне активности. Остале врсте представљају пратећи или спорадични улов од секундарног економског значаја. Спортским и рекреативним риболовом обухваћено је око 45 врста, али је око половина врста под јачим антропогеним притиском у односу на другу половину врста

У сливу Дунава констатовано је 79 врста риба из 16 породица и 3 врсте колоуста. По броју врста и јединки, најбројнија је фамилија Cyprinidae, са присутних 50 врста. Специфичност система Дунав-Црно море огледа се у сезонској присутности 5 врста из фамилије Acipenseridae и 2 врсте из фамилије Clupeidae, које долазе у Дунав из Црног мора ради мреста. Овај миграторни пут је пресечен изградњом ђердапских хидроелектрана, па наведене врсте долазе само до бране Ђердап II. У сливу Дунава на територији Србије констатовано је 12 ендемичних врста и подврста рибе и једна ендемична врста колоуста. Поред тога, регистровано је 13 алохтоних врста рибе. Популације појединих интродукованих врста су веома бројне, а неке од њих су непожељне у природним екосистемима.

Систем Тара-Пива-Дрина је значајан систем брдско-планинских вода. У овом систему регистровано је око 32 врсте риба.

Систем Охрид-Дрим-Скадар представља веома значајну област јер представља главни коридор и везу између речних и језерског и морског екосистема. Ихтиофауна овог система је веома специфична, пре свега због присуства великог броја ендемичних врста и подврста. Метохијско подручје овог система има 16 аутохтоних (Salma trutta са две подврсте) и 9 алохтоних врста.

Реке Егејског слива заухватају веома малу област на територији Србије и нема ближих података о њиховој ихтиофауни.

Од 110 врста и подврста слатководних риба, 12 врста, према IUCN и SRBIUCN има неку категорију угрожености. Од тога 6 врста, према IUCN има категорију «Угрожена» или «Критично угрожена» и налазе се на Прелиминарној Црвеној листи. Од ових врста 5 вртса припадају породици Acipenseridae (јесетре), једна врста породици Salmonidae (пастрмке) и налазе се на листи CITES конвенције. Скоро све врсте са категоријом угрожености налазе се на некој од листа међународних конвенција о заштити.

Списак врста. Динамика бројности популација.


Слика 1. Acipenser ruthenus


Слика 2. Silurus glanis


Слика 3. Cyprinus carpio

Методологија индикатора:

Број и списак таксона (фамилија, врста) риба, макроинвертебрата и макрофита у рекама. Бројност популација одговарајућих врста према административним и експертским листама. Методологија узорковања, пребројавања и процене према најбољим доступним научно-стручним технологијама

Аутор:

SEPA

Повезани индикатори: