This is Lite Plone Theme
Налазите се овде: Почетак Претраживање индикатора Индикатори 3. Природа и биолошка разноврсност

3. Природа и биолошка разноврсност

Назив индикатора:

Диверзитет врста

Категорија индикатора:

Стање - С

Тематска целина:

3. Природа и биолошка разноврсност

Код српски:

НЛИ 3.25

Код ЕУ:

EEA CSI 009

Дефиниција индикатора:

Индикатор показује тренд промене бројности популација врсте. Тренутно се узимају у обзир одабране врсте птица и лептирова. Промена у популацији птица и лептирова објашњава губитак, као и промену структуре станишта услед њихове фрагментације и изолације, као и друге промене у животној средини које дирекно или индирекно утичу на промену популационе структуре.

Подиндикатори:

1. Тренд бројности врста лептирова према типу станишта. Динамика популација лептирова на ливадским, шумским и мешовитим стаништима;

2. Тренд бројности врста птица према типу станишта. Динамика популација птица на ливадским, шумским и мешовитим стаништима;

3. Тренд промене најважнијих типова станишта према CORINE Land Cover и EUNIS. Динамика промене површина шумских, ливадских, мешовитих и других врста станишта од значаја за очување и унапређење бројности популација селектованих врста;

4. Временски опсег серија података. Временса покривеност серија података претходних подиндикатора.

Период индикатора:

2013

Кључна порука:

  • Приближно исти број врста птица има узлазни (60) и силазни (63) тренд величине популације у периоду 1990-2002
  • Код само 5 врста лептирова (10%) шумских станишта дошло је до повећања бројности
  • На мешовитим стаништима чак 7 врста има тренд смањења бројности популација

Оцена:

Резулати индикатора су базирани на праћењу динамике популација одређених врста птица и лептира на шумским и пољским стаништима. Током 2003. години урађена је процена величине гнездилишних популација птица на подручју територији Србије, као део европског пројекта Birds in Europe у организацији Birdlife International-а. Праћена је динамика популација преко 200 врсте птица гнездарица које се налазе на целој територији Србије. Према резултатима у овој студији, приближно исти број врста птица има узлазни (60) и силазни (63) тренд величине популације у периоду 1990-2002, али је уочљиво да је знатно више врста са изразитим повећањем бројности од преко 50% (11), него са изразитим опадањем бројности (2).

На основу промена у површинама станишта, не може се установити јасна веза промена површина и тренда популација. Наиме шумска станишта показују изразиту стабилност и тренд повећања површина у другој половини прошлог века. С друге стране, само 2 врсте лептирова ливадских станишта показују тренд повећања бројности. Највећи број врста ипак има стабилну популациону бројност.

 

Мешовита ливадско-шумска станишта су посебно угрожена јер је природна сукцесија у поодмаклој фази, па су ова мешовита станишта све ближа шумским стаништима. Динамика промена ових станишта је веома интензивна, па су и могућности адаптације врста веома ограничене. На овим мешовитим стаништима чак 7 врста има тренд смањења бројности популација.

Свакако треба узети у обзир и већи број других фактора који нарушавају станишта који негативно утичу на бројност ових популација. Поред тога, природни биолошки циклуси у великој мери одређују популациону динамику ових врста. Лептири имају и карактеристичне вишегодишње циклусе у којима долази до значајних природних осцилација популација, специфичних за сваку врсту.

 

 

Белоглави суп

 

Белоглави суп (Gyps fulvus Hablizl 1883) је врста која није способна да пробије кожу угинулих биљоједа својим кљуном. Због тога  уобичајено почиње са исхраном тек када црни лешинар заврши свој оброк. Уколико нема црног лешинара у околини белоглави суп почиње да се храни кроз усни или анални отвор угинуле животиње. Глава и дугачки врат покривени су белим паперјем. Тежина белоглавог супа је око 8,5 kg, а распон крила достиже 2,8 m. Белоглави суп се гнезди на стенама, градећи мање или веће колоније. Белоглави суп је био уобичајено присутна врста у Србији све до педесетих година прошлог века, гнездећи се у кањонима и планинским регионима око Панонског басена. Бројност популација се смањивала на читавом Балканском полуострву.

 

У жељи да се заустави губитак врсте са ових подручја, група грађана љубитеља природе је заједно са орнитолозима основала је Фонд за заштиту птица грабљивица и Центар за природне ресурсе НАТУРА. Број гнездећих парова и младунаца у кањонима Увца, Трешњице и Милешевке повећан је више од десет пута у односу на 1991. и 1992. годину.

Резултат те заједничке активности је такав да је 2013. године бројност популације белоглавог супа у Србији била око 600 јединки. Регистрован је 201 гнездећи пар и 112 младунаца.

Кањон Увца и Трешњице су били најзначајнији локалитети повратка белоглавог супа на Балкан. Данас се спроводе симултани пројекти реинтродукције белоглавог супа у Херцеговини и на два локалитета на Старој Планини: један близу Пирота (Србија), а други на Котелу (Бугарска).

Број јединки по јединици површине. Број гнездећих парова. Површина у хектарима (ha).


Слика 1. Трендови популација птица и лептирова на шумсkим и ливадским стаништима.


Слика 2. Тренд бројности гнездећих парова и младунаца белоглавог супа у Србији.


Слика 3. Две деценије активне заштите белоглавог супа.


Слика 4. Дисрибуција белоглавог супа на територији Србије.

Методологија индикатора:

Тренд промене бројности популација одабраних врста лептирова и птица према експертским и административним листама и методологији пребројавања и процене бројности Европске агенције за заштиту животне средине. Динамика промене станишта према EUNIS класификацији и/или CORINE Land Cover методологији.

Аутор:

SEPA

Повезани индикатори: