This is Lite Plone Theme
Налазите се овде: Почетак Претраживање индикатора Индикатори 4. Земљиште

4. Земљиште

Назив индикатора:

Управљање контаминираним локалитетима

Категорија индикатора:

Притисци - П

Тематска целина:

4. Земљиште

Код српски:

НЛИ 4.30

Код ЕУ:

EEA CSI 015

Дефиниција индикатора:

Индикатор приказује начин управљања локалитетима на којима је потврђено присуство локализованог загађења земљишта. Индикатором се прати напредовање у управљању овим локалитетима кроз праћење главних загађујућих материја које утичу на квалитет земљишта и подземних вода, као и кроз реализовање процеса санације и ремедијације. Локализовано загађење везано је за подручја појачане индустријске активности, неадекватно уређена одлагалишта отпада, локалитете вађења минералних сировина, војна складишта и подручја на којима је дошло до акцидентних ситуација и загађења земљишта.

Период индикатора:

2021

Кључна порука:

Контаминиране локације су угрожена, загађена и деградирана земљишта, односно локалитети на којима је потврђено присуство загађујућих, штетних и опасних материја, узроковано људском активношћу, у концентрацијама изнад ремедијационих вредности, у складу са прописом о граничним вредностима загађујућих, штетних и опасних материја у земљишту.

На подручју АП Војводине испитан је степен угрожености непољопривредног земљишта од хемијског загађења на подручју 28 градова и општинa, у непосредној близини 110 дивљих депонија. Укупно је анализирано 1.100 узорака.

Оцена:

Од укупног броја пријављених предузећа на основу Правилника о листи активности које могу да буду узрок загађења и деградације земљишта, извештај о мониторингу земљишта достављен је за 36 локација. Резултати анализа показују да је код шест предузећа потврђено присуство загађујућих, штетних и опасних материја у концентрацијама изнад ремедијационе вредности.

Највећи удео у идентификованим локацијама на којима се реализују активности које могу да буду узрок загађења и деградације земљишта имају локације управљања отпадом  у оквиру којих се налазе и несанитарне депоније – сметлишта, којима управљају јединице локалне самоуправе. На основу праћења захтева за прибављање сагласности за Пројекат санације, затварања и рекултивације несанитарне депоније - сметлишта, констатовано је да је у периоду од 2019-2021. године готово идентична реализација, у просеку на 64% локација постоје пројекти. У погледу извођења радова који обухватају санацију, затварање и рекултивацију несанитарних депонија за период од 2019-2021. године, може се закључити да је незнатно повећан број локација у 2020. и 2021. години на којима се реализују пројекти и он износи 16,4% од укупног броја локација. (Слика 1)

Анализа садржаја тешких метала у узорцима земљишта показује да су ремедијационе вредности прекорачене за цинк, бакар, никл, живу, хром и арсен, док у узорцима земљишта није идентификован садржај олова, кадмијума и кобалта изнад прописаних граничних вредности.

Анализа садржаја пестицида и њихових метаболита у узорцима земљишта  показује да нису прекорачене ремедијационе вредности за DDE/DDD/DDT и атразин ни у једном узорку.

Концентрације укупних PCB-а, показује прекорачење ремедијационе вредности у 29 од укупно 1100 узорка, укупан PAH и минерална уља су прекорачили граничне, али нису прекорачили ремедијационе вредности

Анализа садржаја фталатних естара показује да је у четири узорака садржај фталатних естара виши од ремедијационе вредности (слике 2, 3 и 4).


Слика 1. Прогрес у управљању локацијама несанитарних депонија – сметлишта


Слика 2. Проценат прекорачења на дубини од 0-30 cm на централним тачкама депонија


Слика 3. Проценат прекорачења на дубини од 30-60 cm на централним тачкама депонија


Слика 4. Локалитети испитивања и број елемената који су прекорачили ремедијационе вредности (РВ)

Коментар:

Од 2006. године Агенција за заштиту животне средине је започела прикупљање података о потенцијално загађеним и загађеним локалитетима и израду Инвентара контаминираних локација који представља саставни део информационог система заштите животне средине.

Прикупљени подаци обухватају локалитете на којима су испољени процеси деградације и деструкције и то:

  • одлагалишта отпада,
  • локације привредних субјеката-оператера, односно локације чије загађење проузрокују активне или неактивне инсталације, или оператери у чијем су окружењу депоноване опасне материје;
  • локације удеса, односно локације загађене услед ванредних догађаја, укључујући и кварове;
  • индустријски девастиране локације (brownfield локације) на којима су се обављале делатности које су могле да контаминирају земљиште.

Подаци се прикупљају преко локалних самоуправа и индустрија на основу Упитника за утврђивање контаминираних локација. Циљ израде Инвентара је да обезбеди систематизоване податке о изворима загађења, као што су тип, количине, начин и место испуштања загађујућих материја у земљиште, како би могле да се имплементирају мере превенције, санације и ремедијације.

Агенција за заштуту животне средине ради на побољшању методологије за прикупљање података, њиховом квалитету и систематизацији.

Методологија индикатора:

Индикатор се израђује анализом прогреса у управљању контаминираним локалитетима који је изражен кроз:

1. Укупан број потенцијално загађених локалитета;
2. Број локалитета на којима су извршена прелиминарна истраживање у %;
3. Број локалитета на којима су извршена детаљна истраживања (у%);
4. Број локалитета на којима се предузимају мере санације и ремедијације ;

5. Број локалитета на којима је извршена ремедијација ( у %);
6. Трошкови и процењени трошкови санације (RSD);
7. Удео главних типова локализованих извора загађења земљишта у укупном броју идентификованих локалитета (у %);
8. Удео индустријских грана у локализованом загађењу земљишта (%);
9. Главне загађујуће материје које утичу на загађење земљишта и површинских вода.

Аутор:

SEPA

Повезани индикатори:

https://www.eea.europa.eu/data-and-maps/indicators/progress-in-management-of-contaminated-sites-3/assessment