This is Lite Plone Theme
Налазите се овде: Почетак Претраживање индикатора Индикатори 10. Привредни и друштвени потенцијали и активности од значаја за животну средину

10. Привредни и друштвени потенцијали и активности од значаја за животну средину

Назив индикатора:

Наводњавање пољопривредних површина

Категорија индикатора:

Притисци - П

Тематска целина:

10. Привредни и друштвени потенцијали и активности од значаја за животну средину

Код српски:

НЛИ 10.69

Код ЕУ:

Нема еквивалент

Дефиниција индикатора:

Индикатор прати трендове у укупној потрошњи воде за потребе наводњавања и површине које се наводњавају. Подаци о повећању површина које се наводњавају или о површинама под културама које се уобичајено наводњавају омогућавају процену укупних пољопривредних притисака на водне ресурсе.

 

Подиндикатори:

 

1. Површине које се наводњавају;

2. Укупна годишња потрошња воде за наводњавање према начину

наводњавања;

3. Укупна годишња потрошња воде према наводњаваној култури.

Период индикатора:

2013

Кључна порука:

У односу на укупно обрадиву површину у 2013. години наводњавало се 1.25% површина. У односу на површину покривену системима за наводњавање удео наводњаваних површина износи 62%. Наводњавање се вршило помоћу 3 система: вештачком кишом којом се наводњавало 93%, капањем 6% и површински 1%.

Оцена:

На основу података Републичког завода за Статистику, у 2013. години се у Србији наводњавало 53.086 хектара обрадиве пољопривредне површине. У периоду од 2010. године повећава се наводњавана површина и она је више од дупло већа у односу на 2010. годину и 0,2% већа у односу на 2012. годину.

У 2013. години наводњавање се вршило помоћу 3 система: вештачком кишом којом се наводњавало 49.403 ha (93%), капањем 2.976 ha (6%) и површински 707 ha (1%). Удео наводњаване површине у односу на укупну коришћену пољопривредну површину у 2013. годину износи 1%, док у односу на површину покривену системима за наводњавање удео износи 62%. Удео наводњаване површине у односу на укупну обрадиву површину износи 1,25%.

У 2013. години укупно је захваћено 88.130 хиљ.m3 воде за наводњавање, што представља пад захваћене воде од 21% у односу на 2012. годину. Највише воде за наводњавање се захватало из водотокова 91%, из подземних вода се захватало 5% воде за наводњавање, и из осталих извора 4%.


Слика 1. Тренд наводњавања пољопривредних површина у Србији
2000-2013. године


Табела 1. Наводњаване површине у 2013. години


Слика 2. Извори вода за наводњавање пољопривредних површина у Републици Србији (хиљада m3)

Коментар:

Подаци о површинама које се наводњавају или површинама под културама које се обично наводњавају, омогућавају процену укупних притисака на водене ресурсе и животну средину од стране пољопривреде. Промене се могу десити у квантитету и квалитету земљишта и воде као резултат иригације, као и утицаји на природне услове у областима у непосредној близини површина које се наводњавају.

Методологија индикатора:

Индикатор се израђује на основу анализе података о потрошњи воде за потребе наводњавања према начину наводњавања, пореклу воде за наводњавање, наводњаваној култури и података о годишњој количини потрошене воде у односу на укупну количину потрошене воде на подручју Републике Србије, као и на основу анализе површина које се наводњавају.

Индикатор се приказује нумерички, табеларно и графиконом.

Аутор:

SEPA

Повезани индикатори: