This is Lite Plone Theme
Налазите се овде: Почетак Претраживање индикатора Индикатори 1. Ваздух и климатске промене

1. Ваздух и климатске промене

Назив индикатора:

Годишња температура ваздуха

Категорија индикатора:

Утицаји - У

Тематска целина:

1. Ваздух и климатске промене

Код српски:

НЛИ 1.2

Код ЕУ:

EEA CSI 012

Дефиниција индикатора:

Индикатор представља одступање средње годишње температуре ваздуха за подручје Републике Србије у односу на климатолошку нормалу 1961-1990. Индикатор је директно повезан са стањем  климатског система и показује тренд промена средње годишње температуре ваздуха.
Подиндикатори:
1. Максимална температура ваздуха;
2. Минимална температура ваздуха.

Период индикатора:

2013

Кључна порука:

Климатски систем је систем глобалних размера, сваки поремећај у систему на једном делу планете има сложени, не линеарни, одраз на друге делове планете и саставне делове климатског система. Вишедеценијски подаци добијени систематским метеоролошким мерењима једини пружају могућност валидног оцењивања садашњег стања и његовог поређења са претходним периодима.

Глобално отопљавање је присутно у целом климатском систему. Одраз  глобалног отопљавања на подручје Републике Србије се манифестује детектованим тенденцијама пораста температуре ваздуха;  по подацима из периода 1951 – 2013, најинтензивнији пораст годишње  температуре ваздуха, 2.0 – 2.5 оС/100 год,  је присутан на северу земље, подручју Лознице, ширем подручју Београда и подручју Неготинске крајине. Раст летњих температура ваздуха  је интензивнији од  раста годишњих.   Лето 2013. било је то двадесетчетврто, узастопно од 1990, топлије лето од просека.

Оцена:

Оцена топлотних услова на подручју Србије током 2013. године извршена је  преко нормализованих одступања годишње температуре ваздуха.   Одступања су одређивана у односу на стандардне климатолошке нормале из периода 1961-1990.  Анализиран је период  године  као целина  (јануар-децембар) и лета (јун, јул и август).

 

Нормализовано одступање средње годишње температуре ваздуха за 2013. је позитивно и веће од  3, што указује да је и 2013. година у Србији била  екстремно топла у односу на нормалу.

Нормализовано одступање средње летње температуре ваздуха 2013  године у Србији је позитивно и  веће  од  2, што указује да је  лето 2013. било  топло у поређењу са  нормалом 1961-1990.  Било је то двадесетчетврто, узастопно од 1990, топлије лето од просека.

 

При анализама тенденција климатских  елемената  пожељно је располагати што дужим низовима метеоролошких мерења и осматрања.  Такву погодност нам пружају резултати  систематских метеоролошких мерења и осматрања вршених на Метеоролошкој опсерваторији Београд.

 

Оцена топлотних услова на подручју Београда током 2013. године, извршена по истој методологији,  указује  да је 2013. била  још једна екстремно  топла  година у односу на нормалу.

Резлтати анализе дугог низа података МО Београд  указују на  много ниже вредности годишњих температура ваздуха у претходним деценијама.

Изражен тренд раста температуре ваздуха присутан је на целом подручје Србије. Географска расподела знака и интензитета тренда годишњих температура ваздуха у Републици Србији, по подацима из периода 1951 – 2013,  указује  да  доминира позитиван тренд различитог интензитета. Најинтензивнији позитиван тренд температуре ваздуха, 2.0 – 2.5 оС/100 год,  је присутан на северу, подручју Лознице, ширем подручју Београда и подручју Неготинске крајине. У периоду после 1991.  ове  тенденције су још интензивније.

 

Тренд летњих (ЈЈА) температура ваздуха, такође, има изражен позитиван тренд. Подручја у којима  температура ваздуха током лета најбрже расте су иста као у случају годишњих температура, с тим да је интензитет, по подацима из периода 1951 – 2013,  већи  3.0 – 4.0 оС/100 год.


Слика 1. Нормализована одступања, са 10-o годишњим клизним срењаком, годишње
(лево ) и летње (десно) температуре ваздуха у Републици Србији, период 1951-2013.


Слика 2. Нормализована одступања, са 20-o годишњим клизним срењаком, годишње
температуре ваздуха по подацима Метеоролошке опсерваторије Београд , период 1900-2013.


Слика 3. Територијална расподела тренда, годишње (лево ) и летње (десно), температуре ваздуха
(оС/100 год.) на подручју Републике Србије, период 1951 – 2013. година

Коментар:

Климатске промене, спознаја утицаја и планирање адекватног одговора представљају један од највећих изазова овога века. Процене указују да ће подручје Србије бити изложено утицајима који могу имати последице на цело друштво.

Методологија индикатора:

Индикатор се рачуна из сатних/дневних/годишњих података о температури ваздуха измерених у мрежи метеоролошких станица за појединачну годину и просека за период 1961-1990.

Аутор:

SEPA

Повезани индикатори:

http://www.eea.europa.eu/data-and-maps/indicators/global-and-european-temperature/global-and-european-temperature-assessment-6