This is Lite Plone Theme
Налазите се овде: Почетак Претраживање индикатора Индикатори 8. Шумарство, лов и риболов

8. Шумарство, лов и риболов

Назив индикатора:

Индекс биомасе и излов рибе

Категорија индикатора:

Притисци - П

Тематска целина:

8. Шумарство, лов и риболов

Код српски:

НЛИ 8.48

Код ЕУ:

SEBI 021

Дефиниција индикатора:

Количина продукције органске биомасе (пре свега риба) у воденим екосистемима и квалитет воде. Индикатор интензитета притиска на слатководне екосистеме изазваног риболовом.

Подиндикатори:

1. Индекс биомасе организама. Квалитативни и квантитативни састав по ловним врстама риба и индикатор врстама фитопланктона и зообентоса. Органска продукција по риболовним врстама на годишњем нивоу.

2. Степен засићења кисеоником. Количина кисеоника присутна у узорцима воде и количина засићења.

3. Садржај хлорофила. Концентрација хлорифила у водама.

4. Тренд укупног излова. Тренд промене укупне количине изловљене рибе на годишњем нивоу.

5. Излов главних комерцијалних врста. Тренд промене излова главних комерцијалних врста риба.

Период индикатора:

2013

Кључна порука:

  • У 2013. изловљено је око 5000 t рибе, што је за око 7 % више него 2012.
  • У 2013. години регистровано је значајно повећање излова кечига, шаран, смуђ, сом, али и смањење пастрмских врста
  • Привредни риболов повећан је  за око 20 % у 2013. години, док је спортски риболов смањен за око 2 %

Оцена:

Мониторингом излова прати се излов 22 врсте риба и осталих мање заступљених врста. Према подацима Републичког завода за статистику, тренд улова рибе вишеструко је увећан у односу на период од пре десетак година. Наравно податке око 2000. године треба узимати са резервом, како због укупног друштвеног стања у том периоду, тако и због методологије и учесталости извештавања корисника према Заводу.

Индекс биомасе и органска продукција слатководних организама по риболовним врстама може се обрачунавати на основу средњорочних планова корисника риболовних подручја и на основу података мониторинга према Правилнику о програму мониторинга ради праћења стања рибљег фонда у риболовним водама (Сл. Гласник РС бр. 71/2010) и после развоја Информационог система риболова. На тај начин се добија почетни податак о реалном стању органске продукције рибљег фонда и у корелацији са интензитетом излова израчунава се степен одрживости коришћења овог природног богатства.

У 2013. изловљено је око 5040 t рибе, што је за око 7 % више него 2012. Интензитет излова у опсегу око 5000 t је највероватније вредност која ће се и у будућности регистровати у Србији. Треба напоменути да је ова вредност излова половина вредности излова који се обављао током осамдесетих година прослог века, јер се према истим подацима Завода интензитет излова у осамдесетим годинама прошлог века кретао и до 10 000 t годишње што је два пута више него сада. Побољшање квалитета података последица је прецизно састављеног упитника за кориснике који су сачинили Агенција за заштиту животне средине и Републичког Завода за статистику. Али је свакако уочљив тренд повећања излова у периоду 2007-2011.

Анализом тренд излова најзначајнијих врста риба уочава се повећање излова најзначајнијих комерцијалних врста (кечига, шаран, смуђ, сом). Излов пастрмке, младице и липљана је смањен током 2013. године.

 

Подиндикатор: Тип риболова

Анализом излова рибе према типу риболова уочава се повећање интензитета и привредног риболова и смањење интензитета спортског риболова. Привредни риболов повећан је  за око 20 % у 2013. години у односу на 2012., док је спортски риболов смањен за око 2 %.

 

Број спортских и рекреативних риболоваца је око 75000, док је број издатих дозвола (годишњих, недељних и дневних) око 76 500. Број привредних рибара је 388, када је реч о стално ангажованим рибарима и око 123 када је реч о повремено ангажованим привредним рибарима


Слика 1. Интензитет слатководног риболова. (*Нова методологија СЕПА и РЗЗ)

*Индекс биомасе у kg/km и/или kg/ha за риболовне врсте и индикатор врсте.
Прираст биомасе у kg/km и/или kg/ha за риболовне врсте на годишњем нивоу.
Степен засићења кисеоником у %.
Концентрација хлорофила а у μg/l.
Списак врста. Количина у килограмима (kg) и тонама (t).


Слика 2. Структура излова слатководних врста риба.


Слика 3. Структура излова слатководних врста риба.


Слика 4. Структура излова слатководних врста риба.


Слика 5. Спортски и привредни риболов.

Методологија индикатора:

Потребни подаци добијају се на тачкама мониторинга приликом израде риболовних основа. На основу серија података прати се тренд промена стања вода и биомасе таксона. Методологија мониторинга и израде риболовних основа дефинисане су према Правилнику о програму мониторинга ради праћења стања рибљег фонда у риболовним водама („Службени гласник РС“ бр. 71/2010) у складу са Законом о рибарству и најбољим доступним научно-стручним методологијама. Количина изловљене и произведене рибе према извештајима корисника риболовних подручја и према упитницима Републичког завода за статистику. Извештаји и упитници припремљени су у складу са Правилником о начину вођења евиденције оулову рибе („Службени гласник РС“ бр. 104/2009).

Аутор:

SEPA

Повезани индикатори: