This is Lite Plone Theme
Налазите се овде: Почетак Претраживање индикатора Индикатори 10. Привредни и друштвени потенцијали и активности од значаја за животну средину

10. Привредни и друштвени потенцијали и активности од значаја за животну средину

Назив индикатора:

Интензитет туризма

Категорија индикатора:

Покретачки фактори - Пф

Тематска целина:

10. Привредни и друштвени потенцијали и активности од значаја за животну средину

Код српски:

НЛИ 10.74

Код ЕУ:

YIR01TO10

Дефиниција индикатора:

Индикатор приказује доласке и ноћења туриста, кроз временски и просторни распоред према врстама туристичких места, као и број лежајева, у циљу праћења притисака на животну средину.

Под појмом доласци подразумева се број туриста који бораве једну или више ноћи у смештајном објекту у посматраном периоду. У ноћења спада број ноћења које остваре туристи у смештајном објекту. Индикатором се дају подаци о густини туристичког промета.

Подиндикатори:

  1. Доласци и ноћења туриста (домаћи и страни);
  2. Туристички промет (доласци) и боравак (ноћења) према врстама туристичких места. Према утврђеним критеријумима, сва места се разврставају у 5 врста: главни административни центри, бањска места, планинска места, остала туристичка места и остала места;
  3. Трендови у броју лежајева и броју ноћења.
  4. Интезитет туризма у планинама
  5. Плава застава  за плаже
  6. Зелени кључ

Период индикатора:

2018

Кључна порука:

  • Туристичка делатност не угрожава у већој мери квалитет животне средине;
  • Бржи тренд раста броја лежајева од раста броја ноћења указује на могући повећан притисак од инфраструктурних и грађевинских објеката;
  • У сегменту туристичке активности планирано је увођење мониторинга заштићених подручја.
  • Најатрактивније туристичке дестинације су Златибор и Копаоник, а следе Тара и Дивчибаре.
  • Плава застава је најпознатија добровољна еко-ознака на свету за плаже и марине, а у Републици Србији је Ада Циганлија једина серификована плажа.
  • Зелени кључ водећи је стандард за достигнуће у области еко-пословања у туристичкој индустрији, а у Републици Србији 2019. сертификате имају четири хотела.

Оцена:

Доласци и ноћења туриста

Како Република Србија није дестинација „масовног туризма”, у посматраном периоду туристички промет је готово непромењен. У 2018. години било је укупно 3,43 милиона долазака туриста, што чини пораст од 11,2 % у односу на претходну годину. Забележено је 9,34 милиона ноћења, односно 12,1 % више у односу на 2017. годину (Слика 1).

Месечна анализа долазака и броја ноћења указује да је у летњим месецима највећи промет, што значи да је у том периоду највећи притисак на биодиверзитет и природне ресурсе (Слика 1).

Туристички промет (доласци) и боравак (ноћења) према врстама туристичких места.

Индикатор приказује доласке и ноћења туриста, кроз временски и просторни распоред, према врстама туристичких места у Републици Србији, у циљу праћења потенцијалних притисака на животну средину.

Према утврђеним критеријумима, сва места се разврставају у пет категорија: главни административни центри, бањска места, планинска места, остала туристичка места и остала места.

Мерено бројем долазака, туристи су били најбројнији у главним административним центрима са 1.308.638 долазака, док су у планинска и бањска места доласци износили респективно 596.313 и 596.884. Мерено бројем остварених ноћења, највећи промет су имала административни центри (2.707.776 ноћења), бањска места и планинска места (респективно 2.542.391 и 2.172.906 ноћења), што је приказано (Слика 2).

Посебну атракцију представљају заштићена природна подручја као добра од великог значаја за развој туризма. Имајући у виду да се негативни утицаји туризма на животну средину рефлектују, пре свега, на природне ресурсе, биодиверзитет и станишта, очување заштићених природних подручја, односно унапређивање система одрживог управљања овим подручјима, представљају битан услов повећања туристичког промета.

У том контексту, а у циљу постизања одрживог развоја туризма, Стратегијом развоја туризма Републике Србије до 2025. године, предвиђена је туристичка валоризација оваквих подручја, имајући у виду све потенцијално позитивне и негативне ефекте које развој туризма може да има и на подручје и на локалну заједницу.

Трендови у броју лежајева и броју ноћења

Однос броја расположивих лежајева и ноћења представља туристичку стопу заузетости лежајева. Трендови у броју лежајева и броју ноћења у Републици Србији приказују да су капацитети у порасту до 2011. године (38,8 %), и да се мало смањују након 2011. године (али су 2018. године већи за 25 % у односу на 2001. годину), а да су ноћења у благом паду до 2014. године, а у порасту до 2018. године, те су већа за око 29,8 % у односу на 2001. годину. Овакви подаци указују на повећан притисак од инфраструктурних и грађевинских објеката (Слика 2).

Интезитет туризма на планинама

Индикатор приказује доласке и ноћења туриста у туристичким местима на планинама, у циљу праћења притисака на природне ресурсе и биодиверзитет.

Овај индикатор је важан за праћење система заштите биодиверзитета у Републици Србији, јер повећање броја туриста у заштићеној области може имати негативан утицај на биодиверзитет.

Мерено бројем долазака и ноћења, у периоду 2010-2018. године, за туристе су најатрактивнији Златибор (Парк природе) и Копаоник (Национални парк), затим Тара (Национални парк) и Дивчибаре. Туристи су мање посећивали остале планине које су обухваћене неким видом заштите природе, као што су Гоч (Специјални резерват природе), Стара Планина и Мокра Гора које су Паркови природе (Слика 3).

У посматраном периоду, број долазака и ноћења туриста на Златибору и Копаонику је порастао око 100%, док је на осталим планинама незнатно промењен (Слика 4).

Анализа долазака и ноћења по месецима, указује да је Златибор уједначено посећен током целе године. Копаоник, као највећи ски-центар у Републици Србији, има значајно више посетилаца у зимском периоду, а Тара је најпосећенија у периоду пролећа и лета (Слика 4).

Плава застава за плаже

Плава застава је најпознатија добровољна еко-ознака на свету за плаже и марине. То је међународни програм заштите животне средине мора и приобаља, чији је првенствени циљ одрживо управљање морем и обалним појасом. Плава застава је данас у свету врло цењена туристичка ознака која је све бројнијим туристима главни оријентир приликом одабира дестинације. Плаже и марине на стајаћим (слатким) водама такође могу бити носиоци међународне Плаве заставе.

Плаве заставе додељује Фондација за образовање за животну средину (FEE), односно Национални оператери FEE, а сертификација се додељује и обнавља годишње. Базира се на одрживом развоју плажа и марина, које морају да следе строге критеријуме за квалитет воде, образовање и информисање, заштиту животне средине и безбедност.

Програм Плава застава се имплементира у Србији од 2012. године. Плажа ''Савско језеро'', популарна Ада Циганлија, је једина плажа у Републици Србији са Плавом заставом, а 2018. године већ седми пут заредом је подигла Плаву заставу, као симбол бриге за животну средину и безбедност посетилаца (Слика 5).

Зелени кључ

Eколошки знак Зелени кључ водећи је стандард за достигнуће у области еколошке одговорности и одрживог пословања у туристичкој индустрији. Ова престижна еко-ознака представља обавезу привредних субјеката да се њихови туристички објекти придржавају строгих критеријума прописаних од Фондације за образовање о животној средини (FEE), Сетификате додељују Национални оператери FEE. Високи еколошки стандарди који се очекују од ових објеката одржавају се ригорозном документацијом и честим ревизијама. Зелени кључ је погодан за хотеле, хостеле, мале смештајне јединице, кампове, паркове за одмор, конференцијске центре, ресторане и атракције. Овај програм су препознали Светска туристичка организација (UNWTO) и UNEP, а признаје га и Глобално веће за одрживи туризам (Global Sustainable Tourism Council).

Зелени кључ данас има више од 3100 објеката у 57 земаља, што га чини једним од географски најраспрострањенијих еколошких ознака на свету. Програм Зелени кључ се имплементира у Србији од 2014. године, а у 2019. су сертификате имали хотели у Београду Radisson Collection, IN hotel i Hilton, и хотел Мона на Златибору (Слика 5).


Слика1. Доласци и ноћења туриста


Слика 2. Структура долазака и ноћења туриста по врстама туристичких места у 2018. и Трендови у броју расположивих лежајева и броја ноћења


Слика 3. Планине које су обухваћене различитим видовима заштите природе


Слика 4. Доласци и ноћења туриста у планинским местима


Слика 5. Број и дистрибуција плажа са Плавом заставом и дистрибуција хотела са Зеленим кључем

Коментар:

Заштита и очување животне средине представља изузетно важан сегмент за одрживи развој туризма. Туризам, као велики потрошач природних ресурса, свакако има утицаја на животну средину, па се посебна пажња посвећује управо одржавању квалитета животне средине као веома важне претпоставке успешног развоја туризма. У том смислу, Министарство надлежно за туризам спроводи планску и контролисану изградњу и уређење простора. Један од главних циљева Стратегије развоја туризма Републике Србије до 2025. године („Службени гласник РС”, број 98/2016), обухвата одрживи економски, еколошки и социјални развој.

Методологија индикатора:

Републички завод за статистику податке прикупља месечним извештајем угоститељских и других пословних субјеката који пружају услуге смештаја туристима, односно које посредују у пружању тих услуга.

Подаци се преузимају из Републичког завода за статистику и прерачунавају према методологији Европске агенције за животну средину - YIR01TO10, Tourism intensity

Аутор:

SEPA

Повезани индикатори: