This is Lite Plone Theme
Налазите се овде: Почетак Претраживање индикатора Индикатори 10. Привредни и друштвени потенцијали и активности од значаја за животну средину

10. Привредни и друштвени потенцијали и активности од значаја за животну средину

Назив индикатора:

Потрошња минералних ђубрива и средстава за заштиту
биља

Категорија индикатора:

Притисци - П

Тематска целина:

10. Привредни и друштвени потенцијали и активности од значаја за животну средину

Код српски:

НЛИ 10.68

Код ЕУ:

Нема еквивалент

Дефиниција индикатора:

Индикатор показује укупну количину минералног ђубрива и средстава за заштиту биља коришћених по јединици површине пољопривредног земљишта. Укупна количина употребљеног минералног ђубрива показује суму азота (N), фосфора (P2O5) и калијума (К2О) употребљених у пољопривредној производњи. Укупна количина употребљених средстава за заштиту биља изражена је у t активне материје по јединици површине пољопривредног земљишта.

Подиндикатори:

1. Обим коришћења минералног ђубрива у пољопривреди по

јединици површине пољопривредног земљишта;

2. Потрошња појединих категорија минералног ђубрива у

kg/ha/годишње укупно и према култури;

3. Коришћење средстава за заштиту биља у t активне материје по

јединици површине пољопривредног земљишта;

4. Увоз, извоз и производња средстава за заштиту биља у

kg/годишње;

5. Третиране пољопривредне површине;

6. Укупне површине усева.

Период индикатора:

2016

Кључна порука:

Од укупног броја евидентираних газдинстава у оквиру Пописа пољопривреде 2012. године 84,93% је ђубрило своје парцеле.

Минерална ђубрива су примењена на 66,86% од укупне обрадиве површине, чврсти стајњак на 10,79% и течни стајњак или осока на 0,76%.

Највећи број газдинстава је одлагало чврсти стајњак на отвореном (95,04%), течни стајњак је у затвореним лагунама одлагало 29,65% газдинстава, а осоку је 37,45% газдинстава одлагало у покривеним лагунама.

Оцена:

Индикатор показује потрошњу минералних ђубрива - азотних (N) и фосфорних (P) – укупну, по јединици површине пољопривредног земљишта и према култури.

Ђубрива, која се још зову и средства за исхрану биља и оплемењивачи земљишта, су материје које служе биљкама као храна, а уносе се у земљиште да би се надокнадили изнети хранљиви елементи и допунио природни недостатак хранива у земљиштима. Циљ уноса ђубрива је убрзање раста и развића биљака и остварење високог, квалитетног и економски оправданог приноса.

Савремена биљна производња се не може замислити без примене минералних ђубрива, посебно са аспекта бољег коришћења биолошког потенцијала родности биљака које гаји човек, јер она садрже целокупну количину биљних хранива у облику минералних једињења различите растворљивости. Органска ђубрива, за разлику од минералних, у свом саставу садрже више биогених елемената и њиховом применом, поред хранидбеног режима земљишта, у значајној мери се поправљају водни, ваздушни, топлотни и адсорпциони режим земљишта, као и микробиолошка својства.

Пописом пољопривреде у Републици Србији у 2012. години евидентирано је 631.552 пољопривредних газдинства. Анализа података показује да је од укупног броја газдинстава 84,93% ђубрило своје парцеле.

Од укупнoг коришћеног пољопривредног земљишта које износи 3.437.423 ha у 2012. години минерална ђубрива су примењена на 66,86% површине, чврсти стајњак на 10,79% и течни стајњак или осока на 0,76% површине, док на 21,51% површине ниједно од поменутих ђубрива није примењено. Према начину одлагања чврстог стајњака највећи број газдинстава одлагао је стајњак на отвореном (95,04%), затим у објекту без крова (3,13%), у објекту само са кровом (0,77%) и на комбинован начин (1,06%). Течни стајњак је највише одлаган у лагунама (59,13% газдинстава), од тога у отвореним лагунама 29,48%, а у затвореним лагунама одлагало је 29,65% газдинства. Остали начини за одлагање течног стајњака су: у покривеним резервоарима 21,06% газдинства, отвореним резервоарима 18,74% газдинства и комбиновани начин 1,07% газдинства. Од укупног броја газдинстава, осока је највише одлагана у лагунама (62,08% газдинстава) и то: у покривеним лагунама 37,45% и у отвореним лагунама 24,63% газдинства. Остале начине одлагања осоке користи мањи број газдинстава.


Слика 1. Заступљеност ђубрења парцела у оквиру газдинстава


Слика 2. Пољопривредне површине на којима су примењена ђубрива


Слика 3. Проценат газдинстава према начину одлагања чврстог стајњака


Слика 4. Проценат газдинстава према начину одлагања течног стајњака


Слика 5. Проценат газдинстава према начину одлагања осоке

Методологија индикатора:

Индикатор се израчунава на основу података о потрошњи

минералних ђубрива на засејаним пољопривредним површинама,

на годишњем нивоу.

Потрошња средстава за заштиту биља (СЗБ) се израчунава:

− Према формули:

По/hа=У +Прдом / ОП – И, где је:

По – потрошња СЗБ

У – увоз

Прдом – производња за домаће тржиште

ОП – обрадиве површине

И – извоз

Увоз и производња СЗБ посматра се укупно и према активној

материји у kg/годишње. Извоз СЗБ посматра се укупно и према

активној материји у kg/годишње. Третиране површине и укупне

површине усева се изражавају у ha.

− Према PEAR/SWAP моделу, просечно, максимално и

минимално дозирање према културама у kg активне

материје/ha.

Аутор:

SEPA

Повезани индикатори: