This is Lite Plone Theme
Vi ste ovdje: Početak Pretraživanje indikatora IndikatoriLat 1. Vazduh i klimatske promene

1. Vazduh i klimatske promene

Naziv indikatora:

Godišnja temperatura vazduha

Kategorija indikatora:

Uticaji - U

Tematska celina:

1. Vazduh i klimatske promene

Kod srpski:

NLI 1.2

Kod EU:

EEA CSI 012

Definicija indikatora:

Indikator predstavlja odstupanje srednje godišnje temperature vazduha za područje Republike Srbije u odnosu na klimatološku normalu 1961-1990. Indikator je direktno povezan sa stanjem  klimatskog sistema i pokazuje trend promena srednje godišnje temperature vazduha.
Podindikatori:
1. Maksimalna temperatura vazduha;
2. Minimalna temperatura vazduha.

Period indikatora:

2013

Ključna poruka:

Klimatski sistem je sistem globalnih razmera, svaki poremećaj u sistemu na jednom delu planete ima složeni, ne linearni, odraz na druge delove planete i sastavne delove klimatskog sistema. Višedecenijski podaci dobijeni sistematskim meteorološkim merenjima jedini pružaju mogućnost validnog ocenjivanja sadašnjeg stanja i njegovog poređenja sa prethodnim periodima.

Globalno otopljavanje je prisutno u celom klimatskom sistemu. Odraz  globalnog otopljavanja na područje Republike Srbije se manifestuje detektovanim tendencijama porasta temperature vazduha;  po podacima iz perioda 1951 – 2013, najintenzivniji porast godišnje  temperature vazduha, 2.0 – 2.5 oC/100 god,  je prisutan na severu zemlje, području Loznice, širem području Beograda i području Negotinske krajine. Rast letnjih temperatura vazduha  je intenzivniji od  rasta godišnjih.   Leto 2013. bilo je to dvadesetčetvrto, uzastopno od 1990, toplije leto od proseka.

Оцена:

Ocena toplotnih uslova na području Srbije tokom 2013. godine izvršena je  preko normalizovanih odstupanja godišnje temperature vazduha.   Odstupanja su određivana u odnosu na standardne klimatološke normale iz perioda 1961-1990.  Analiziran je period  godine  kao celina  (januar-decembar) i leta (jun, jul i avgust).

 

Normalizovano odstupanje srednje godišnje temperature vazduha za 2013. je pozitivno i veće od  3, što ukazuje da je i 2013. godina u Srbiji bila  ekstremno topla u odnosu na normalu.

Normalizovano odstupanje srednje letnje temperature vazduha 2013  godine u Srbiji je pozitivno i  veće  od  2, što ukazuje da je  leto 2013. bilo  toplo u poređenju sa  normalom 1961-1990.  Bilo je to dvadesetčetvrto, uzastopno od 1990, toplije leto od proseka.

 

Pri analizama tendencija klimatskih  elemenata  poželjno je raspolagati što dužim nizovima meteoroloških merenja i osmatranja.  Takvu pogodnost nam pružaju rezultati  sistematskih meteoroloških merenja i osmatranja vršenih na Meteorološkoj opservatoriji Beograd.

 

Ocena toplotnih uslova na području Beograda tokom 2013. godine, izvršena po istoj metodologiji,  ukazuje  da je 2013. bila  još jedna ekstremno  topla  godina u odnosu na normalu.

Rezltati analize dugog niza podataka MO Beograd  ukazuju na  mnogo niže vrednosti godišnjih temperatura vazduha u prethodnim decenijama.

Izražen trend rasta temperature vazduha prisutan je na celom područje Srbije. Geografska raspodela znaka i intenziteta trenda godišnjih temperatura vazduha u Republici Srbiji, po podacima iz perioda 1951 – 2013,  ukazuje  da  dominira pozitivan trend različitog intenziteta. Najintenzivniji pozitivan trend temperature vazduha, 2.0 – 2.5 oC/100 god,  je prisutan na severu, području Loznice, širem području Beograda i području Negotinske krajine. U periodu posle 1991.  ove  tendencije su još intenzivnije.

 

Trend letnjih (JJA) temperatura vazduha, takođe, ima izražen pozitivan trend. Područja u kojima  temperatura vazduha tokom leta najbrže raste su ista kao u slučaju godišnjih temperatura, s tim da je intenzitet, po podacima iz perioda 1951 – 2013,  veći  3.0 – 4.0 oC/100 god.


Slika 1. Normalizovana odstupanja, sa 10-o godišnjim kliznim srenjakom, godišnje
(levo ) i letnje (desno) temperature vazduha u Republici Srbiji, period 1951-2013.


Slika 2. Normalizovana odstupanja, sa 20-o godišnjim kliznim srenjakom, godišnje
temperature vazduha po podacima Meteorološke opservatorije Beograd , period 1900-2013.


Slika 3. Teritorijalna raspodela trenda, godišnje (levo ) i letnje (desno), temperature vazduha
(oC/100 god.) na području Republike Srbije, period 1951 – 2013. godina

Komentar:

Klimatske promene, spoznaja uticaja i planiranje adekvatnog odgovora predstavljaju jedan od najvećih izazova ovoga veka. Procene ukazuju da će područje Srbije biti izloženo uticajima koji mogu imati posledice na celo društvo.

Metodologija indikatora:

Indikator se računa iz satnih/dnevnih/godišnjih podataka o temperaturi vazduha izmerenih u mreži meteoroloških stanica za pojedinačnu godinu i proseka za period 1961-1990.

Autor:

SEPA

Povezani indikatori:

http://www.eea.europa.eu/data-and-maps/indicators/global-and-european-temperature/global-and-european-temperature-assessment-6