This is Lite Plone Theme
Vi ste ovdje: Početak Pretraživanje indikatora IndikatoriLat 3. Priroda i biološka raznovrsnost

3. Priroda i biološka raznovrsnost

Naziv indikatora:

Ugrožene i zaštićene vrste

Kategorija indikatora:

Pritisci - P

Tematska celina:

3. Priroda i biološka raznovrsnost

Kod srpski:

NLI 3.23

Kod EU:

EEA CSI 007

Definicija indikatora:

Indikator opisuje intenzitet pritisaka na biodiverzitet i odgovora,  prema listama ugroženih i zaštićenih vrsta na nacionalnom i međunarodnom nivou.

Podindikatori:

1. IUCN kategorizacija ugroženosti po klasama. IUCN (Međunarodna unija za zaštitu prirode) kategorizacija ugroženosti vrsta na evropskom, regionalnom i nacionalnom

nivou prema uputstvu izdatom 2004;

2. Status zaštićenosti prema Bernskoj konvenciji. Lista IUCN ugroženih vrsta na evropskom, regionalnom i nacionalnom nivou prisutnih na različitim aneksima Bernske konvencije o zaštiti divljih vrsta i prirodnih staništa;

3. Status zaštićenosti prema Direktivi 2009/147/ECo pticama. Lista IUCN ugroženih vrsta na evropskom, regionalnom i nacionalnom nivou prisutnih na različitim Aneksima Direktive o pticama (Birds Directive 2009/147/EC);

4. Status zaštićenosti prema Direktivi 92/43/EEC o staništima. Lista IUCN ugroženih vrsta na evropskom, regionalnom i nacionalnom nivou prisutnih na različitim Aneksima Direktive o staništima (Habitats Directive 92/43/EEC);

5. IUCN i SRBIUCN ugrožene vrste neuključene u evropske instrumente zašite. IUCN ugrožene vrste na evropskom, regionalnom i nacionalnom nivou zaštićene samo na nacionalnom nivou i/ili nezaštićene ni na jednom nivou.

Period indikatora:

2013

Ključna poruka:

  • U Srbiji su do sada objavljene samo: Crvena knjiga flore Srbije 1- iščezli i krajnje ugroženi taksoni (1999) i Crvena knjiga dnevnih leptira Srbije (2003)
  • Preliminarna lista vrsta za Crvenu knjigu kičmenjaka urađena je 1990-1991
  • Prema novom pravilniku 1760 vrsta je pod strogom zaštitom i 868 vrsta  pod zaštitom

Оцена:

U Srbiji su do sada objavljene samo Crvene knjige biljaka i leptira. Da bi se bolje definisalo stanje i stepen ugroženosti drugih grupa organizama, neophodno je što skorije početi sa radom na ostalim Crvenim knjigama. Bilo koja analiza ugroženosti i efekata zaštite vrsta, kako po nacionalnim tako i po međunarodnim propisima, obrađuje se prema najnovijoj preporuci i metodologiji ugroženosti IUCN 2004. Za sve taksone potrebno je uraditi procenu ugroženosti prema ovim kriterijumima. Tek tada će biti moguće pratiti efekte zaštite. Preliminarna lista vrsta za Crvenu knjigu kičmenjaka urađena je 1990-1991. Ona je uključila 1 vrstu kolousta, 29 vrsta riba, 22 vrste vodozemaca, 21 vrstu gmizavaca, 72 vrste sisara i 353 vrste ptica.

 

Tokom 2010. godine donet je Pravilnik o proglašenju i zaštiti strogo zaštićenih i zaštićenih divljih vrsta biljaka, životinja i gljiva  zaštićenim i strogo zaštićenim vrstama divlje flore i faune („Službeni glasnik RS“, br. 5/2010). Prema novom pravilniku 1760 vrsta je pod strogom zaštitom i 868 vrsta  pod zaštitom. Skoro svi sisari, ptice, vodozemci i gmizavci su pod nekim režimom zaštite. Isto tako, veliki broj insekata (posebno dnevnih leptirova) i biljaka je pod zaštitom.

 

Preko 50 % strogo zaštićenih vrsta nalazi se na listama međunarodnih Konvencija i Direktiva EU. Najviše sa lista Bernske i Bonske konvencije i Direktive o pticama.

Vuk (Canis lupus) i divlja mačka (Felis silvestris) su vrste pod strogom zaštitom na celoj teritoriji Evrope i na listi su Bernske konvencije. Srbija je izrazila rezervu na zaštitu, jer su vuk i divlja mačka u režimu strogo zaštićene vrste samo na teritoriji Vojvodine, dok su u ostalom delu zemlje pod režimom lovostaja. Potrebno je naglasiti da se u područjima Deliblatske peščare i Vršačkom bregu, gde vuka jedino i ima u Vojvodini primenjuje režim lovostaja na područjima lovišta, tako da je stroga zaštita u suštini samo formalna. Naime prema podacima Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode, a na osnovu rezultata projekta „Primena prioritetnih mera za očuvanje i upravljanje populacijama vuka (Canis lupus) u Republici Srbiji“ (2011-2013)- nosilac Institut za biološka istraživanja „Siniša Stanković“, vuk se više ne sreće na području Deliblatske peščare.

 

Oko 20 % vrsta sa liste zaštićenih vrsta nalazi se na listama međunarodnih Konvencija i Direktiva EU. Najviše na listama Bernske i CITES konvencije i Direktive o pticama i Direktive o staništima EU.

Broj i spisak vrsta. Procenat (%) ugroženosti i zaštićenosti


Tabela 1. Status ugroženosti vrsta.


Slika 1. Strogo zaštićene vrste sa lista međunarodnih Konvencija i Direktiva EU


Slika 2. Zaštićene vrste sa lista međunarodnih Konvencija i Direktiva EU

Metodologija indikatora:

Lista ugroženosti vrsta prema IUCN 2004.

Liste zaštite prema međunarodnim i nacionalnim propisima.

Lista IUCN 2004 ugroženih vrsta na evropskom, regionalnom inacionalnom nivou.

Autor:

SEPA

Povezani indikatori: