This is Lite Plone Theme
Vi ste ovdje: Početak Pretraživanje indikatora IndikatoriLat 9. Održivo korišćenje prirodnih resursa

9. Održivo korišćenje prirodnih resursa

Naziv indikatora:

Prirast i seča šuma

Kategorija indikatora:

Pritisci - P

Tematska celina:

9. Održivo korišćenje prirodnih resursa

Kod srpski:

NLI 9.57

Kod EU:

SEBI 017

Definicija indikatora:

Ravnoteža između godišnjeg zapreminskog prirasta i seče drveća iz šuma dostupnih za upotrebu. Indikator pokazuje održivost korišćenja šuma.

Podindikatori:

1. Odnos prirasta i seče. Odnos godišnjeg prirasta drvne mase i seče.

2. Površina pošumljavanja i popunjavanja. Regenerisana površina šume jednodobnim ili raznodobnm izdancima klasifikovana prema tipu vegetacije.U hektarima i/ili broju stabala.

3. Godišnja zapremina i površina za seču/pošumljavanje. Odnos seče i pošumljavanja u (ha) i metrima kubnim (m3).

Period indikatora:

2013

Ključna poruka:

  • Odnos godišnjeg zapreminskog prirasta (oko 9 miliona m3) i godišnje seče (2 700 000 m3) je manji od 3:1
  • Tokom 2013. godine u Srbiji je pošumljeno oko 2200 ha šumskog zemljišta

Оцена:

Podindikator: Odnos prirasta i seče

Veoma važan indikator održivosti proizvodnje drveta kao i potencijala za buduću dostupnost drveta je odnos prirasta i seče drveta u šumama. Za  dugotrajnu održivost, godišnja seča ne sme preći nivo godišnjeg rasta.

Prirast

Zapremina drvne mase u šumama Srbije iznosi oko 363 miliona m3, što je oko 161 m3/ha. U lišćarskim šumama oko 159 m3/ha, dok je u četinarskim šumama zapremina oko 189 m3/ha. Godišnji zapreminski prirast je oko 9 miliona m3, što je oko 4 m3/ha. U lišćarskim šumama oko 3.7 m3/ha, dok je u četinarskim šumama zapreminski prirast oko 7.5 m3/ha. U zavisnosti od produktivnosti vrste, starosne strukture i mešovitosti vrsta, kao i strukture vlasništva, godišnji prirast je veoma različit.

 

Seča

Najznačajniji indikator šumarstva kao privrednog sektora, ali istovremeno i indikator antropogenog pritiska je seča šuma. U toku 2013. godine u šumama Srbije posečeno je oko 2 700 000 m3 drveta. U odnosu na 2008. i 2009. godinu seča se povećava za oko 100 000 m3godišnje, ali je seča još uvek manja nego 2000.godine. Analizom trenda seče šuma u poslednjih 30-ak godina uočava se da se seča u poslednjih desetak godina, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku kreće u opsegu od 2 500 000 do 2 800 000 m3 što je manje nego u periodu sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog veka. Nezvanične procene eksperata su nešto više od zvaničnih podataka i kreću se u opsegu oko 3 000 000 m3godišnje.

Veoma je važno naglasiti da je opseg seče oko jedne trećine godišnjeg zapreminskog priraštaja drvne zapremine šuma.

Odnos godišnjeg zapreminskog prirasta (oko 9 miliona m3) i godišnje seče (2 600 000 m3) je manji od 3:1. Ovakav odnos prirasta i seče može se smatrati zadovoljavajućim, kako s aspekta drvne zapremine koja ostaje za budućnost, tako i s aspekta kvaliteta šumskih ekosistema.

 

Podindikator: Pošumljavanje

Prirodna regeneracija učestvuje u očuvanju genetičkog diverziteta i poboljšava prirodnu strukturu i ekološku dinamiku vrsta. Mada treba uzeti u obzir i to da prirodna regeneracija ne zadovoljava uvek kvalitet upravljanja i postizanje ekonomskih ciljeva.

 

Tokom 2013. godine u Srbiji je pošumljeno oko 2200 ha šumskog zemljišta, što je neznatno više nego u prethodnoj godini, ali manje nego 2011. godine. Važno je naglasiti da je ovaj intenzitet pošumljavanja skoro 8000 ha manji nego 2007. godine i perioda osamdesetih godina prošlog veka, kada je godišnje pošumljavano oko 10 000 ha.

Za pošumljavanje i popunjavanje upotrebljeno je oko 4 miliona komada sadnica, od čega oko 3,1 milion sadnica četinara i to najviše smrče. Od oko 0,9 miliona sadnica lišćara najviše je upotrebljeno sadnica bagrema i topola.

U metrima kubnim (m3), metrima kubnim po hektaru (m3/ha) i hektarima (ha)- za sva tri podindikatora.


Slika 1. Seča drveta iz šuma u Republici Srbiji.


Slika 2. Pošumljavanje u Srbiji.

Metodologija indikatora:

Godišnji prirast obračunava se prema metodologiji Nacionalne Inventure šuma (UNECE/FAO kriterijumi). Godišnja seča prema metodologiji Republičkog zavoda za statistiku.

Autor:

SEPA

Povezani indikatori: