This is Lite Plone Theme
Vi ste ovdje: Početak Pretraživanje indikatora IndikatoriLat 2. Vode

2. Vode

Naziv indikatora:

Nutrijenti u površinskim i podzemnim vodama

Kategorija indikatora:

Stanje - S

Tematska celina:

2. Vode

Kod srpski:

NLI 2.13

Kod EU:

EEA CSI 020

Definicija indikatora:

Indikator prati koncentracije ortofosfata (PO4-P) i nitrata (NO3-N) u rekama, ukupnog fosfora (P) i nitrata (NO3-N) u jezerima i akumulacijama i nitrata (NO3) u podzemnoj vodi i obezbeđuje ocenu stanja površinskih i podzemnih voda u pogledu koncentracije nutrijenata. Koristiti se za prikazivanje aktuelne prostorne varijacije nutrijenata i njihovih dugoročnih trendova.

Period indikatora:

2019

Ključna poruka:

Na osnovu analize rezultata višegodišnjeg monitoringa (2010-2019), koncentracije ortofosfata (PO4-P) i nitrata (NO3-N) u rekama kreću se u okviru graničnih vrednosti propisanih za klasu I i II, što odgovara odličnom i dobrom ekološkom statusu.[1]

Postojeće baze podataka nisu dovoljno pouzdane za procenu uticaja sadašnje i buduće eksploatacije na promenu kvaliteta i kvantiteta podzemnih voda u Srbiji. Generalno se može reći da program monitoringa prema obimu i sadržaju ne odgovara sadašnjem stanju ugroženosti kvaliteta podzemnih voda, pre svega od uticaja zagađenih rečnih tokova, urbano-industrijskih aglomeracija i uticaja agrotehničkih mera u poljoprivrednim reonima.

[1] Prema Uredbi o graničnim vrednostima zagađujućih materija u površinskim i podzemnim vodama vodama i sedimentu i rokovima za njihovo dostizanje , “Službeni glasnik RS“, br.50/12 (granične vrednosti za klasu III : nitrati = 6 mg N/l, ortofosfati = 0,2 mg P/l, Prilog 1, Tabela 1).

Оцена:

Analiza nitrata je urađena na 44 merna mesta na kojima, u periodu 2010-2019. godine, postoji kontinuitet u uzorkovanju. Beznačajan trend medijana nitrata određen je na slivu Dunava dok je na slivovima Save i Morave kao i na celoj teritoriji Republike Srbije određen rastući (nepovoljan) trend. Dobro je što se vrednosti medijana kreću se u intervalu od 0,5 - 1,23 (mg/l) što odgovara odličnom i dobrom ekološkom statusu. Analiza ortofosfata je urađena na 44 merna mesta na kojima, u periodu 2010-2019. godine, postoji kontinuitet u uzorkovanju. Na svim slivnim područjima i na celoj teritiriji Republike Srbije određen je beznačajan trend ortofosfata. Vrednosti medijana ortofosfata kreću se u intervalu od 0,019 do 0,1 (mg/l) što odgovara dobrom ekološkom statusu (Grafikon 2).

Kvalitet rečne vode u Republici Srbiji, u pogledu nitrata, pripada odličnom ekološkom statusu na 91% mernih mesta. Nepovoljan (rastući) trend nitrata određen je na 23% (deset) mernih mesta: Zemun, Tekija, Brza Palanka, Radujevac (Dunav), Kusiće (Pek), Srpski Itebej (Plovni Begej), Ljubičevski Most (Velika Morava), Ristovac, Mojsinje (Južna Morava) i Mrtvine (Gaberska reka). Dobro je što su srednje vrednosti nitrata na ovim mernim mestima niske i u granicama su odličnog ekološkog statusa. Kvalitet rečne vode u Republici Srbiji, u pogledu ortofosfata, ne pripada dobrom ekološkom statusu na 8 (18%) mernih mesta. Najgore stanje je na mernim mestima u AP Vojvodini: Bački Breg (Plazović) sa nepovoljnim (rastućim) trendom i prosečnom desetogodišnjom koncentracijom od 0,586 (mg/l), Hetin (Stari Begej) 0,389 (mg/l) i Vrbica (Zlatica) 0,271 (mg/l) sa beznačajnim trendom u posmatranom periodu (Grafikon 1).

Analiza nitrata podzemnih voda je urađena na 31 mernom mestu na kojima, u periodu 2010-2019. godine, postoji kontinuitet u uzorkovanju. Prosečna desetogodišnja koncentracija veća od 50 (mg/l) nije određena ni na jednom mernom mestu u periodu 2010-2019. godine. Relativno visoka prosečna desetogodišnja koncentracija veća od 25 (mg/l) određena je na mernim mestima Šid (Š-1/D) (46,5 mg/l) u slivu Save, Novi Sad (RŠ-1/1) (45,3 mg/l) u slivu Dunava i Lozovik-Vlaški Do (37,6 mg/l) i Obrež-Ratare (29,8 mg/l) u slivu Morave, (Grafikon 3).


Grafikon 1: Trend i koncentracije nitrata i ortofosfata u vodotocima za period 2010-2019.


Grafikon 2. Medijane koncentracija nitrata i ortofosfata u vodotocima slivnih područja Republike Srbije


Grafikon 3. Trend i srednja vrednost koncentracija nitrata u podzemnim vodama Republike Srbije (2010-2019)


Grafikon 4. Raspodela učestalosti koncentracija nitrata u podzemnim vodama Republike Srbije (2010-2019)

Komentar:

Analizom uzoraka podzemne vode iz priobalja velikih reka, gde su antropogeni uticaji iz urbanih i ruralnih aglomeracija najizraženiji, može se zaključiti da je sadržaj nitrata (NO3) u 2019. godini prekoračen u odnosu na maksimalno dopuštenu koncentraciju od 50 mg/l na mernim mestima Zrenjanin (ZR-1/D) (90,1mg/l) u slivu Dunava i Šid (Š-1/D) (51,4 mg/l) u slivu Save. Generalno kvalitet se konstantno poboljšavao u peridu 2016-2018. godina, dok je u 2019. godini kvalitet podzemne vode lošiji (Grafikon 4). S obzirom da poljoprivreda predstavlja jedan od osnovnih izvora zagađenja voda nutrijentima, dalja istraživanja u našoj zemlji je potrebno usmeriti na procenu difuznog zagađenja u okviru planova za upravljanje slivovima.

[1] Granična vrednost izražena kao koncentracija zagađujuće materije za nitrate koja ne sme biti prekoračena u cilju zaštite zdravlja ljudi iznosi 50.0 mg/l NO3 (Uredba o graničnim vrednostima zagađujućih materija u površinskim i podzemnim vodama vodama i sedimentu i rokovima za njihovo dostizanje , “Službeni glasnik RS“, br.50/12).

Metodologija indikatora:

Indikator se izračunava kao medijana srednjih godišnjih vrednosti koncentracije ortofosfata (PO4 – P) i nitrata (NO3-N) u rekama, ukupnog fosfora (P) i nitrata (NO3-N) u jezerima i akumulacijama i nitrata (NO3) u podzemnoj vodi. Iz višegodišnjih nizova medijana, Mann – Kendall testom i neparametrijskom Sen’S metodom, određuje se postojanje i ocena intenziteta trenda.

Autor:

SEPA

Povezani indikatori:

https://www.eea.europa.eu/data-and-maps/indicators/nutrients-in-freshwater/nutrients-in-freshwater-assessment-published-10