This is Lite Plone Theme
Vi ste ovdje: Početak Pretraživanje indikatora IndikatoriLat 8. Šumarstvo, lov i ribolov

8. Šumarstvo, lov i ribolov

Naziv indikatora:

Indeks biomase i izlov ribe

Kategorija indikatora:

Pritisci - P

Tematska celina:

8. Šumarstvo, lov i ribolov

Kod srpski:

NLI 8.48

Kod EU:

SEBI 021

Definicija indikatora:

Količina produkcije organske biomase (pre svega riba) u vodenim ekosistemima i kvalitet vode. Indikator intenziteta pritiska na slatkovodne ekosisteme izazvanog ribolovom.

Podindikatori:

1. Indeks biomase organizama. Kvalitativni i kvantitativni sastav po lovnim vrstama riba i indikator vrstama fitoplanktona i zoobentosa. Organska produkcija po ribolovnim vrstama na godišnjem nivou.

2. Stepen zasićenja kiseonikom. Količina kiseonika prisutna u uzorcima vode i količina zasićenja.

3. Sadržaj hlorofila. Koncentracija hlorifila u vodama.

4. Trend ukupnog izlova. Trend promene ukupne količine izlovljene ribe na godišnjem nivou.

5. Izlov glavnih komercijalnih vrsta. Trend promene izlova glavnih komercijalnih vrsta riba.

Period indikatora:

2013

Ključna poruka:

  • U 2013. izlovljeno je oko 5000 t ribe, što je za oko 7 % više nego 2012.
  • U 2013. godini registrovano je značajno povećanje izlova kečiga, šaran, smuđ, som, ali i smanjenje pastrmskih vrsta
  • Privredni ribolov povećan je  za oko 20 % u 2013. godini, dok je sportski ribolov smanjen za oko 2 %

Оцена:

Monitoringom izlova prati se izlov 22 vrste riba i ostalih manje zastupljenih vrsta. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, trend ulova ribe višestruko je uvećan u odnosu na period od pre desetak godina. Naravno podatke oko 2000. godine treba uzimati sa rezervom, kako zbog ukupnog društvenog stanja u tom periodu, tako i zbog metodologije i učestalosti izveštavanja korisnika prema Zavodu.

Indeks biomase i organska produkcija slatkovodnih organizama po ribolovnim vrstama može se obračunavati na osnovu srednjoročnih planova korisnika ribolovnih područja i na osnovu podataka monitoringa prema Pravilniku o programu monitoringa radi praćenja stanja ribljeg fonda u ribolovnim vodama (Sl. Glasnik RS br. 71/2010) i posle razvoja Informacionog sistema ribolova. Na taj način se dobija početni podatak o realnom stanju organske produkcije ribljeg fonda i u korelaciji sa intenzitetom izlova izračunava se stepen održivosti korišćenja ovog prirodnog bogatstva.

U 2013. izlovljeno je oko 5040 t ribe, što je za oko 7 % više nego 2012. Intenzitet izlova u opsegu oko 5000 t je najverovatnije vrednost koja će se i u budućnosti registrovati u Srbiji. Treba napomenuti da je ova vrednost izlova polovina vrednosti izlova koji se obavljao tokom osamdesetih godina proslog veka, jer se prema istim podacima Zavoda intenzitet izlova u osamdesetim godinama prošlog veka kretao i do 10 000 t godišnje što je dva puta više nego sada. Poboljšanje kvaliteta podataka posledica je precizno sastavljenog upitnika za korisnike koji su sačinili Agencija za zaštitu životne sredine i Republičkog Zavoda za statistiku. Ali je svakako uočljiv trend povećanja izlova u periodu 2007-2011.

Analizom trend izlova najznačajnijih vrsta riba uočava se povećanje izlova najznačajnijih komercijalnih vrsta (kečiga, šaran, smuđ, som). Izlov pastrmke, mladice i lipljana je smanjen tokom 2013. godine.

 

Podindikator: Tip ribolova

Analizom izlova ribe prema tipu ribolova uočava se povećanje intenziteta i privrednog ribolova i smanjenje intenziteta sportskog ribolova. Privredni ribolov povećan je  za oko 20 % u 2013. godini u odnosu na 2012., dok je sportski ribolov smanjen za oko 2 %.

 

Broj sportskih i rekreativnih ribolovaca je oko 75000, dok je broj izdatih dozvola (godišnjih, nedeljnih i dnevnih) oko 76 500. Broj privrednih ribara je 388, kada je reč o stalno angažovanim ribarima i oko 123 kada je reč o povremeno angažovanim privrednim ribarima


Slika 1. Intenzitet slatkovodnog ribolova. (*Nova metodologija SEPA i RZZ)

*Indeks biomase u kg/km i/ili kg/ha za ribolovne vrste i indikator vrste.
Prirast biomase u kg/km i/ili kg/ha za ribolovne vrste na godišnjem nivou.
Stepen zasićenja kiseonikom u %.
Koncentracija hlorofila a u μg/l.
Spisak vrsta. Količina u kilogramima (kg) i tonama (t).


Slika 2. Struktura izlova slatkovodnih vrsta riba.


Slika 3. Struktura izlova slatkovodnih vrsta riba.


Slika 4. Struktura izlova slatkovodnih vrsta riba.


Slika 5. Sportski i privredni ribolov.

Metodologija indikatora:

Potrebni podaci dobijaju se na tačkama monitoringa prilikom izrade ribolovnih osnova. Na osnovu serija podataka prati se trend promena stanja voda i biomase taksona. Metodologija monitoringa i izrade ribolovnih osnova definisane su prema Pravilniku o programu monitoringa radi praćenja stanja ribljeg fonda u ribolovnim vodama („Službeni glasnik RS“ br. 71/2010) u skladu sa Zakonom o ribarstvu i najboljim dostupnim naučno-stručnim metodologijama. Količina izlovljene i proizvedene ribe prema izveštajima korisnika ribolovnih područja i prema upitnicima Republičkog zavoda za statistiku. Izveštaji i upitnici pripremljeni su u skladu sa Pravilnikom o načinu vođenja evidencije oulovu ribe („Službeni glasnik RS“ br. 104/2009).

Autor:

SEPA

Povezani indikatori: